Przezroczysty śluz z pochwy: co oznacza?

Witam. Mam 14 lat i od ok. 4 lat mam taki przezroczysty śluz. Od 5 miesięcy miesiączkuję i ostatnio jest jeszcze więcej tego śluzu, niż było. Dodam, że śluz jest przezroczysty i bezzapachowy. Nie wiem, czy ta informacja pomoże, ale z nikim nie współżyłam i nie biorę żadnych leków. Skąd ten śluz się bierze i co oznacza? I jak zmniejszyć jego ilość? [denerwuje mnie i każdego dnia czuję się po prostu niekomfortowo :(] Czy są jakieś sposoby, aby zmniejszyć ilośc śluzu? Czy jego ilość jest normalna? Czy to, że jest go więcej niż wcześniej, jest normalne? Czy powinnam iść z tym do lekarza? Do ginekologa? Martwię się bo nie wiem co mam zrobić i czy to groźny objaw. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witaj,
W trakcie cyklu zmienia się charakter wydzieliny z pochwy. U kobiet, u których cykle są owulacyjne - występuję mniej więcej w połowie cyklu śluz płodny - jest on przezroczysty, rozciągliwy, przypomina białko jaja kurzego. Jest to śluz umożliwiający przeżycie plemników - przygotowuje Twój organizm na poczęcie w przyszłości. Następnie charakter śluzu się zmienia na mniej rozciągliwy, nieprzezroczysty. Wszystko jest uwarunkowane zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w Twoim organizmie.
Pozdrawiam!