Przybieerania na wadze w ciąży

Witam jestem w 29 tyg ciazy blizniaczej. Od poczatku ciazy przytylam juz 15 kg moja waga wyjsciowa to ok 53 kg. Nie jem za duzo slodkiego ale apetyn mi dopisuje od poczatku ciazy. Boje sie ze w tym tempie do konca ciazy przytyje jeszcze z 10 kg nie wiem co mam robić. .

Witam serdecznie,
proszę pamiętać, że orientacyjny przyrost masy ciała w ciąży bliźniaczej to 16 ‒ 20,5 kg. Warto zaznaczyć, że podczas ciąży i karmienia piersią nie stosujemy diet odchudzających, a staramy się utrzymać zdrowe nawyki i to nad nimi powinna Pani obecnie pracować.Oczywiście w kolejnych trymestrach ciąży i podczas karmienia piersią zapotrzebowanie na energię rośnie stąd może wynikać zwiększony apetyt. Wzrasta także zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze, jak np. magnez, jod, żelazo stąd tak ważny jest właściwy sposób odżywiania. Warto jednak dbać o właściwe zbilansowanie diety i nie zbyt częste uleganie pokusom żywieniowym.

By zapewnić sobie zdrowie i dobre samopoczucie oraz prawidłowy wzrost masy ciała podczas kolejnych tygodni ciąży w codziennym żywieniu warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad:
- należy jeść 4-5 posiłków w regularnych odstępach czasowych (co 3-4 godziny), bez podjadania, a ostatni posiłek spożywamy 2-3 godziny przed snem
- dieta powinna być urozmaicona - uwzględniać produkty z różnych grup żywności oraz sezonowość, tak by dostarczała wszystkich niezbędnych składników
- w diecie warto uwzględnić produkty pełnoziarniste, m.in. razowe pieczywo, kasze, brązowy ryż, ciemne makarony
- należy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości wody (unikać wód smakowych i napojów słodzonych)
- w codziennej diecie powinny znaleźć się warzywa (także strączkowe) i owoce, najlepiej jako dodatek do każdego posiłku
- warto wyeliminować fast foody i ograniczyć słodycze - są jedynie źródłem pustych kalorii, domowe zastępniki danych produktów są równie smaczne i dużo zdrowsze
- należy ograniczyć sól – można zastąpić ją ziołami
- w diecie powinien znaleźć się także oczywiście chudy nabiał, jaja, mięso i ryby
- nie wolno także zapominać o zdrowych tłuszczach typu oliwa z oliwek
- kupując produkty warto czytać etykiety – im krótsza lista składników tym lepiej

W czasie ciąży należy szczególnie unikać:
- niepasteryzowanego mleka i jego przetworów, np. sery pleśniowe
- surowego mięsa, np. tatar
- surowych jaj
- surowych ryb, np. sushi
- żywności wysokoprzetworzonej

W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt – chętnie odpowiem i rozwieję wszystkie wątpliwości.

Pozdrawiam
Sylwia Wychowałek
Mój Dietetyk Łódź/Łowicz
tel. 600 057 264
sylwia.wychowalek@mojdietetyk.pl

Dzień dobry!
Przede wszystkim gratuluję i na wstępie chciałam zapewnić, że pani waga jest jak najbardziej prawidłowa. Pisze to z punktu widzenia żywieniowca jak i mamy bliźniaków. Trzeba się liczyć z tym, że porody w ciąży bliźniaczej następują zwykle wcześniej aniżeli przy pojedynkowych ciążach, często jest to już 37 albo i wcześniej. Ja rodziłam w 36 tygodniu i 5 dniu i łączna waga była wyższa od wyjściowej o 22kg. Ważyłam tak jak Pani 53kg (często jest tak że kobiety z prawidłową masa ciała szybciej przybierają na wadze w pierwszym trymestrze, organizm przygotowuje się na przyjęcie nowych lokatorów:) Proszę pamiętać, że nosi Pani w sobie dwójeczkę, której trzeba dostarczyć wszystkich niezbędnych rzeczy (oczywiście nie mówię tu o jedzeniu za troje), każde z nich musi mieć swój "domek (worki owodniowe)", samej wody płodowej jest również dużo.
Ważniejsza od ilości jedzenia jest jego jakość - podwójna mama potrzebuje więcej kwasu foliowego, witamin, żelaza, wapnia (nie tyle dla siebie, ile dla dwóch zamiast jednego maluszków). Ważne jest jadanie posiłków o ustalonych porach, by nie dochodziło do napadów wilczego głodu, który gwałtownie zaspokajany, np. słodyczami, może zaburzać cykl produkcji insuliny (co może doprowadzić do cukrzycy ciążowej). pod koniec ciąży brzuszek jest na tyle duży że noce są często nieprzespane - spokojnie może pani spozywać częstsze a mniejsze posiłki nawet 6 na dobę. Trzeba liczyć się z większym przyrostem masy ciała. W 30. tygodniu ciąży prawidłowo przybierająca na wadze kobieta z ciążą mnogą waży zwykle tyle, co podręcznikowa "pojedyncza" mama tuż przed porodem. Proszę się nie martwić, cieszyć się każdym dniem, jeśli Pani stan na to pozwala być aktywną (spacery, spotkania ze znajomymi) oraz znaleźć swój ulubiony sposób relaksu. Jak pisała moja przedmówczyni warto uważać na sól, również tą w produktach (sery, wędliny, itp.), organizm pod koniec ciąży lubi zatrzymywać wodę. Zapewniam Panią że po porodzie i po wyjściu ze szpitala, wybierając naturalne karmienie waga szybko powróci do początkowego stanu :) Jesli będzie miała Pani jakiekolwiek pytania związane z ciążą bliźniaczą lub późniejszym rozwojem i żywieniem dzieci służe pomocą.
Pozdrawiam i zyczę zdrówka, Gosia Jezierska