Przybierania na wadze i pomiar TSH po usunięciu tarczycy z powodu Graves-Basedov

Przed 28 laty miałam operację tarczycy z powodu graves-basedov. Mam kikuty obu płatów. Co rok przybierałam na wadze około 1 kg, aź od 2 lat zaczęłam puchnąć i nikt nie umiał mi pomóc. Biore eutyrox 100 przed śniadaniem. Ostatnio przeszłam post i zrzuciłam 12kg, zeszła opuchlizna i czuje sie świetnie mimo nadwagi, bo nadal mam 82kg. Zrobiłam tsh wyszło 0,20 i lekarz stwierdził ze mam nadczynność i obniżył lek na 88 . Pamięć objawów sprzed operacji podpowiada mi, że nie mam nadczynności. Co robić?

Witam,

Nie ma Pani nadczynności tarczycy, tylko dawka leku była zbyt duża, co spowodowało zahamowanie funkcji przysadki w zakresie osi tyreotropowej - stąd ten spadek TSH. Spadło Pani również zapotrzebowanie na lek (Euthyrox) z powodu redukcji masy ciała. Lekarz słusznie obniżył dawkę leku. TSH niebawem powinno wzrosnąć. PS. Euthyrox jest lekiem stosowanym w leczeniu niedoczynności tarczycy.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz