Zapytaj lekarza

1 , 0 2 7 , 7 7 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przybierania na wadze i pomiar TSH po usunięciu tarczycy z powodu Graves-Basedov

Przed 28 laty miałam operację tarczycy z powodu graves-basedov. Mam kikuty obu płatów. Co rok przybierałam na wadze około 1 kg, aź od 2 lat zaczęłam puchnąć i nikt nie umiał mi pomóc. Biore eutyrox 100 przed śniadaniem. Ostatnio przeszłam post i zrzuciłam 12kg, zeszła opuchlizna i czuje sie świetnie mimo nadwagi, bo nadal mam 82kg. Zrobiłam tsh wyszło 0,20 i lekarz stwierdził ze mam nadczynność i obniżył lek na 88 . Pamięć objawów sprzed operacji podpowiada mi, że nie mam nadczynności. Co robić?
KOBIETA, 51 LAT ponad rok temu

Problemy hormonalne kobiet

Witam,

Nie ma Pani nadczynności tarczycy, tylko dawka leku była zbyt duża, co spowodowało zahamowanie funkcji przysadki w zakresie osi tyreotropowej - stąd ten spadek TSH. Spadło Pani również zapotrzebowanie na lek (Euthyrox) z powodu redukcji masy ciała. Lekarz słusznie obniżył dawkę leku. TSH niebawem powinno wzrosnąć. PS. Euthyrox jest lekiem stosowanym w leczeniu niedoczynności tarczycy.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy