Przybieranie na wadze a poziom kortyzolu

Witam W okresie dwóch lat przybrałam na wadze 17kg , nigdy nie miałam problemów z wagą więc bardzo mnie zdziwiło takie przybranie na masie. Moje pytanie jest takie , zrobiłam badania hormonalne i wynik jest taki : KORTYZOL mam 231,70. Czy to może być związane z przyrostem wagi? Pozdrawiam .

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Zwiekszenie wydzielania kortyzolu moze zależeć od spozywania ilości białka. Długotrwała bogatoenergetyczna i bogatobiałkowa dieta dieta moze powodować zmiany w watrobowych i nerkowych mechanizmach inaktywacji i wydalania koryzolu oraz jego metabolitów z ustroju.
Długotrwałe stosowanie diety redukującej powoduje istotne zmniejszanie wydzielania kortyzolu w populacji osób otyłych.
Całość zaburzeń endokrynnych osi podwzgórze-przysadka-nadnercza jest waznym czynnikiem rozwoju otyłości.
Hormon ten powoduje m.in. podwyższenie stężenia wolnych kwasów tłuszczowych we krwi, wzrost insulinoopornośći i powoduje ZWIEKSZENIE apetytu prawdopodobnie przez zmniejszenie wydzielania CRH ( kortykoliberyny).
Pozdrawiam