Kobieta , 22 lata Witam W okresie dwóch lat przybrałam na wadze 17kg , nigdy nie miałam problemów z wagą więc bardzo mnie zdziwiło takie przybranie na masie. Moje pytanie jest takie , zrobiłam badania hormonalne i wynik jest taki : KORTYZOL mam 231,70. Czy to może być związane z przyrostem wagi? Pozdrawiam .
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Ewa Kozłowska 91
Ewa Kozłowska Dietetyk, Warszawa 91 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Zwiekszenie wydzielania kortyzolu moze zależeć od spozywania ilości białka. Długotrwała bogatoenergetyczna i bogatobiałkowa dieta dieta moze powodować zmiany w watrobowych i nerkowych mechanizmach inaktywacji i wydalania koryzolu oraz jego metabolitów z ustroju.
Długotrwałe stosowanie diety redukującej powoduje istotne zmniejszanie wydzielania kortyzolu w populacji osób otyłych.
Całość zaburzeń endokrynnych osi podwzgórze-przysadka-nadnercza jest waznym czynnikiem rozwoju otyłości.
Hormon ten powoduje m.in. podwyższenie stężenia wolnych kwasów tłuszczowych we krwi, wzrost insulinoopornośći i powoduje ZWIEKSZENIE apetytu prawdopodobnie przez zmniejszenie wydzielania CRH ( kortykoliberyny).
Pozdrawiam

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Badania hormonalne – Badanie poziomu hormonów płciowych wykonuje się u kobiet w sytuacji różnego rodzaju zaburzeń cyklu menstruacyjnego, a także w przypadku związanych z tym trudności z zajściem w ciążę.
  • Przybieranie na wadze – Jest rzeczą naturalną, że z wiekiem przybieramy na wadze. Co sprawia więc, że mając dwadzieścia lat, jesteśmy dużo szczuplejsi, niż będąc po czterdziestce? W trzech oddzielnych badaniach dotyczących diety i innych czynników związanych z wagą badacze Harvard School of Public Health (HSPH) udowodnili, że niewielkie zmiany w rodzaju przyjmowanego pokarmu, aktywności fizycznej, częstotliwości oglądania telewizji oraz długości snu mają ścisły związek z procesem przybierania na wadze w całym okresie ludzkiego życia.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Artykuły na ten temat
Zasady zdrowego odchudzania

Sposoby na utrzymanie wagi

Masa ciała i jej zmniejszenie stanowi główną motywację do odchudzania. Zdrowe odchudzanie, czyli prawidłowo przeprowadzona kuracja pod okiem specjalisty, zazwyczaj kończy się sukcesem w postaci utraty kilogramów. Po diecie pojawia się pytanie: co dalej?...

Kardiologia

32 sprawdzone rady, aby mieć zdrowe serce

32 sprawdzone rady, aby mieć zdrowe serce

Problemy z układem krążenia to atrybut naszych czasów. Każdego roku zawał serca przechodzi niemal sto tysięcy Polaków, co dla jednej trzeciej kończy się tragicznie. Dlaczego tak się dzieje? Podstawowym problemem jest niestety nasza ignorancja - brak ruchu,...

Odchudzanie

6 dziwnych powodów, przez które tyjesz

6 dziwnych powodów, przez które tyjesz

Przybieranie na wadze, które wymyka się spod kontroli Frustacja wynikająca z nadprogramowych kilogramów oraz niemożności dopasowania garderoby jest zrozumiała. Jednak problemy z tuszą nie muszą wynikać z niezdrowego stylu życia czy nieodpowiedniej diety...