Przybieranie na wadze oraz owłosienie łonowe u 9-letniej córki

Witam.Mam 9 letnia corke ktora ostatnio zaczela przybierac na wadze od ok 8 mies zauwazylam ze zaczely jej rosnac wloski lonowe i pod paszkami czy nie jest to za wczesnie co jest nie tak?Moj starszy syn zaczal dojrzewac w wieku 13-14lat

Krzysztof Piwowarek

Witam,
dojrzewanie płciowe, objawiające się m.in. rozwojem owłosienia łonowego i pachowego, u dziewczynek może rozpoczynać się fizjologicznie nawet w 9 roku życia. Dokładny moment zapoczątkowania tego procesu jest osobniczo zmienny i zależy od wielu czynników zdrowotnych, genetycznych, żywieniowych i innych. Skoro wspomniane w pytaniu objawy budzą u Pani niepokój, warto udać się z córką do lekarza pediatry, który po badaniu może określić prawidłowość dynamiki procesu dojrzewania u córki, a także stwierdzić, czy jej masa ciała jest prawidłowa w stosunku do wzrostu.