Przybieranie na wadze po diecie 1000 kalorii

Korzystam z diety 1000 kalorii i nie chudnę, a nawet przytyłam ok. kilograma. Jestem na niej już 2 tygodnie i codziennie spaceruję min. godzinę. Co robię nie tak? Bardzo proszę o pomoc gdyż przy wzroście 169 ważę 100,9 kg. i (również) przez wagę mam problemy zdrowotne - zła praca serca, bóle kręgosłupa, bóle kolan. Nadmieniam, że mam 42 lata. Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam. Ewa W.

Witam serdecznie,
Jeśli nie chudnie Pani pomimo zastosowania niskokalorycznej diety warto sprawdzić funkcję tarczycy - ocenić poziom TSH, fT3, fT4. Niedoczynność tego narządu jest bardzo częstą dolegliwością uniemożliwiającą prawidłową kontrolę wagi.

W takim razie warto rozważyć wizytę u dietetyka, który dokładnie przeanalizuje Pani dotychczasową dietę i pomoże ustalić najlepszą strategię walki ze zbędnymi kilogramami.

Witam,
Czy dieta jest ułożona przez eksperta ds. żywienia/dietetyka? jeśli nie zalecam wizytę u specjalisty, jeśli tak radzę udać się do lekarza. Bardzo rzadko, ale jednak się zdarza, że pacjenci nie chudną na diecie 1000 kcal, ale każda dieta poniżej 1000 kcal musi być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza, gdyż jest to już żywienie wymagające suplementacji i bardzo łatwo doprowadzić do niedoborów pokarmowych. Średnie tempo utraty masy ciała powinno wynosić 0,5-1 kg masy ciała. Proszę być wytrwała i się nie poddawać.Zalecam także aktywny tryb życia i regularne wypady na basen, powinny pomóc przy bólach kręgosłupa i kolan, z resztą każda forma aktywności fizycznej będzie dobra.
Pozdrawiam,
Katarzyna Migoń

Wszystkie diety ograniczające ilość kalorii, a nie zwracające uwagi na jakość pożywienia nic nie dają. Problem z wagą to problem braku energii do trawienia i osłabienia całego układu pokarmowego. Można prawie nic nie jeść i nie tracić, a wręcz przybierać wagę. Podstawą do chudnięcia i leczenia jest racjonalne, zgodne z tradycją obowiązującą na terenie, gdzie się mieszka, odżywanie. Powinno być dopasowane indywidualnie. Żadna dieta surówkowo-owocowo-mleczna, czy białkowa nie odchudzi na dłużej. Powrót do naturalnego, energetycznego (nie mylić z kalorycznością) jedzenia do rozwiązanie. Proszę zacząć od usunięcia z jadłospisu tego, co nie występowało w menu 100 lat temu, czyli produktów sztucznych, instant, wędlin z chemią, nabiału słodkiego, czyli mleka homo, jogurtów owocowych, białego chleba, kostek rosołowych, kawy rozpuszczalnej, białego cukru itp. To co jeść? Rano ugotowane kasze na wodzie z dodatkiem owoców, warzyw, na obiad baza to zboża, warzywa, strączkowe, czasem ryba lub eko mięso. Na kolację jarska obiadowa zupa. Do tego naturalne tłuszcze, czyli masło zwykłe i klarowane i leje tłoczone na zimno - to tak w skrócie. Powodzenia!

Witam,
Waga stanęła w miejscu, a nawet może się zwiększać z biegiem czasu. Zawiązane jest to ze zbyt małą ilością przyjmowanych kalorii. Metabolizm zwolnił, za chwilę wystąpi efekt jojo, jeśli będzie przedłużała Pani stosowanie tej diety, przy dużej aktywności i większej aktywności niż do tej pory. Proszę pamiętać iż podczas odchudzania nie wolno całkowicie eliminować tłuszczu z diety, reakcja organizmu będzie podobna. Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

Przy zmianie trybu żywienia występuje okres adaptacji trwający ok 2 tygodnie i różnie osoby na niego reagują, ponadto jeżeli dopiero zaczęłaś aplikować spacery, to organizm również się do tego musi zaadaptować. Często w okresie adaptacji do wysiłku fizycznego mięśnie zaciągają wodę, która po czasie schodzi. Być może stad wzrost wagi. Ponadto masa mięśniowa waży więcej niż tłuszczowa. Lecz ciężko mi powiedzieć jak jest u Ciebie. Możliwe, że masz bardzo obniżony poziom metabolizmu i ta dieta mimo wszystko powoduje przybieranie na wadze; bądź też posiłki masz skomponowane w nieodpowiedni sposób. Jeżeli chodzi o wysiłek fizyczny, to też powinien być skorelowany z posiłkami. Jeżeli dietę miałaś układaną przez specjalistę to wtedy spróbuj na niej zostać jeszcze 2 tygodnie łącznie ze spacerami a powinien być efekt; jeżeli jednak jest to dieta którą sama sobie założyłaś, to sugeruje kontakt ze specjalistą, który ułoży Ci odpowiedni dla Ciebie program żywieniowy i połączy to z wysiłkiem fizycznym.

Witam,
Pani Ewo, dieta 1000kcal to dieta wysoce ubogoenergetyczna. Jeżeli nie została odpowiednio do Pani dostosowana, może powodować więcej szkód niż pożytku. Poza tym stosowana przez dłuższy czas może powodować niedobory białka, witamin i minerałów, a po jej zaprzestaniu tzw. efekt jo-jo. Przyczyn nieefektywnego chudnięcia jest wiele. Można szukać ich w jakości posiłków oraz ich nieregularnego spożywania, a dokładnie ich ilości oraz rozłożenia w ciągu dnia. Najlepsze efekty osiąga się spożywając 5-6 posiłków co 3 godziny. Śniadanie powinno być spożyte do 30 minut po przebudzeniu i powinno być posiłkiem węglowodanowym czyli bogatym w węglowodany złożone, które dostarczą nam energii do pracy. Znajdziemy je w produktach zbożowych takich jak płatki owsiane, pieczywo razowe, kasze, ryż i makaron, a także owoce. Produkty zbożowe możemy połączyć z nabiałem. Natomiast na kolację powinniśmy unikać w.w. produktów. To czas na warzywa i źródło pełnowartościowego białka jak mięso czy ryby. Należy pamiętać, że kolację spożywamy 2-3 godziny przed snem. Pozostałe posiłki powinny zawierać zarówno białko, węglowodany oraz tłuszcz i być odpowiednio zbilansowane. Sugerowałabym wizytę u dietetyka, jeśli chce Pani zdrowo i bezpiecznie zgubić zbędne kilogramy. Poza tym poza niewłaściwą dietą, przyczyną może być niewystarczająca ilość wypijanych w ciągu dnia płynów lub jednostka chorobowa spowalniająca przemianę materii.
Pozdrawiam,
Marta Kownierowicz