Przybieranie na wadze przy niedoczynności tarczycy

Witam. Mam 18 lat. 1,5 roku temu zaczęła się u mnie niedoczynność tarczycy z TSH ok. 4. Przytyłam w tamtym czasie bardzo dużo. Bylam u kilku lekarzy. Przepisywali hormony - TSH się zmniejszało, ale FT4 pozostawało takie samo jak wcześniej i również objawy nie znikały. Zmieniłam lekarza. Przy USG wyszło ze na tarczycy są ogniska zapalne. Teraz mam TSH 7,5 i jutro mam wizytę u lekarza. Nie mam już sily bo chcę schudnąć a ciągle tyje. Co robić? Może jakaś specjalna dieta? Proszę o pomoc.

Mgr Olga Marzol Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

W przypadku niedoczynności tarczycy masa ciała może się cały czas zwiększać, w przypadku, gdy hormony nie są uregulowane. Kiedy ten temat zostanie już uporządkowany, należy wprowadzić odpowiednią dietę:

- dieta ok 1500 kcal - nie niżej, aby nie spowalniać metabolizmu
- spożywać przynajmniej 2,5 wody
- nie spożywać błonnika pokarmowego na śniadanie (może to zakłócać pracę tabletek)
- unikać słodyczy, cukru prostego, chipsów, dań typu instant, soli kuchennej, zupek w proszku, fast foodów,
- jeść regularnie 5b posiłków dziennie,
- unikać roślin strączkowych
- zwiększyć w diecie ilość omega-3 (tłuste ryby morskie).

Pozdrawiam,

Mgr Olga Marzol

Powinna Pani skupić na utracie masy ciała, jednocześnie starając się starannie dobierać produkty, które pomogą w procesie leczenia. Rzeczywiście jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest wzrost masy ciała, spowodowane jest to zaburzeniami gospodarki hormonalnej w całym organizmie. Należy dostarczać pełnowartościowego białka, które jest źródłem tyroksyny, aminokwasu odpowiedzialnego za produkcję hormonów tarczycy. Z mięs wybieramy te chude (kurczak, indyk, cielęcina), najlepiej spożywać bez skóry. Zalecamy włączenie do jadłospisu ryb. Zawierają one kwasy omega-3, których ilość warto zwiększać w codziennej diecie. Znajdzie je Pani również w nasionach, orzechach, olejach roślinnych. Z warzyw wykluczamy warzywa kapustne, brukselkę, kalafiora, rzepę, brukiew, cebulę i rośliny strączkowe. Warto włączyć do diety produkty bogate w selen, którego niedobór zmniejsza syntezę T3 w tkankach (znajdzie go Pani m.in. w produktach zbożowych, nasionach słonecznika), cynk (mięso) oraz witaminę E (oleje roślinne, nasiona), które zwiększają wchłanianie jodu w organizmie. Ogniska zapalne na tarczycy mogą świadczyć o chorobie Hashimoto, także do czasu postawienia diagnozy zalecamy unikanie spożywania większej ilości jodu (sól jodowana, ryby morskie). Zachęcamy także do spożywania 5 mniejszych posiłków w ciągu dnia w regularnych odstępach czasu, wprowadzenia aktywności fizycznej i zadbania o prawidłową podaż płynów. Jeżeli miałaby Pani trudności w ułożeniu odpowiedniej diety, zachęcamy do wizyty u doświadczonego dietetyka, który pomoże Pani poprowadzić odpowiednią terapię żywieniową, która zarówno wspomoże leczenie niedoczynności tarczycy oraz pozytywnie wpłynie na spadek masy ciała.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Witam Panią,

Dieta przy problemach z tarczycą jest bardzo ważna. Koniecznie powinna Pani skonsultować sprawę z dietetykiem, dziwie się że lekarz tego Pani nie zalecił. dieta łagodzi objawy i poprawia samopoczucie. Przy niewłaściwej diecie choroba może sie pogłębiać.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk