Przybieranie na wadze u 18-latki

Dzień dobry. Mam 18 lat i mój problem dotyczy odchudzania. Mierzę 164 cm przy wadze 69 kg. Mój problem polega na tym, że mimo zbilansowanej diety i dużej aktywności fizycznej, moja waga rośnie a nie maleje! Nie choruję, nie mam tarczycy itd.. Mimo cwiczeń i diety nie tracę cm ani kg. RATUNKU! Jestem na skraju załamania...
18 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość - proces utraty nadmiaru may ciała jest powolny i wymaga czasu.
Warto również szczegółowo przeanalizować swój tryb żywienia i aktywność.
Bardzo ważna jest regularność spożywanych posiłków -ok 5 w ciągu dnia. W 2 lub 3 posiłkach trudno jest zapewnić odpowiednią podaż energii i składników odżywczych, a ponadto zbyt duże odstępy pomiędzy posiłkami wywołują to tendencję do odkładania zapasów "na później"w postaci tkanki tłuszczowej.
Warto także zadbać o to, aby wśród produktów zbożowych przeważały te z pełnego ziarna. Zawierają one więcej węglowodanów złożonych, z których glukoza uwalnia się stopniowo, zapobiegając jej wahaniom. Ponadto są one bogate w błonnik poprawiający prace jelit i wywołujący uczucie sytości.
Spośród obróbki kulinarnej należy wybierać przede wszystkim gotowanie w wodzie i na parze, oraz pieczenie, a unikać smażenia na tłuszczu.
Wykluczeniu podlegają słodycze, słone przekąski i tłuste potrawy oraz żywność typu fast food.
Aktywność fizyczną należałoby realizować codziennie, najlepiej w wymiarze min. 45 minut.
Jeśli pomimo tego masa ciała nadal będzie stała w miejscu, warto jeszcze raz zrobić badania hormonalne, nie tylko w kierunku tarczycy, ale również np. PCO