Przybranie na wadze po lekach z progesteronem

Zmagamy się z mężem z problemem niepłodności,przez kilka ostatnich miesięcy zazywalam progesteron zarówno w tabletkach, jak i w zastrzykac; wydaje mi sie, że to powoduje to, że zaczynam tyć, gdyż moja waga zwiekszyla się o ok. 2 kg- zrobił mi się większy brzuch i powiększyły się piersi. Proszę o porady, jak zrzucić ta niechciana nadwyżkępowstała z zażywania leków hormonalnych. Dodam, że w lecie jeździłam na rowerze iw miarę zdrowo si odżywianie, a mimo to przytulania. Pomocy

Witam,

niestety po lekach hormonalnych może nastąpić wzrost wagi i tu nie chodzi o przyrost tkanki tłuszczowej a raczej o obrzęki spowodowane wzrostem wody w organizmie. Nie za bardzo podziała Pani na to odchudzaniem. Nie mniej jednak proszę zdrowo sie odzywiac i pić około 2l wody na dzień. Po odstawieniu leku waga powinna wrócic do normy.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam serdecznie,

U swoich pacjentek leczących się z powodu niepłodności niejednokrotnie obserwuję wzrost wagi przy zażywaniu leków hormonalnych. Oczywiście należy zachować umiar i większą świadomość jedzenia podczas kuracji, z doświadczenia widzę jednak, że mimo iż jest to nie komfortowe dla kobiet, to jest to jednak zjawisko przemijające, stabilizujące się po odstawieniu lub w przypadku ciąży - po porodzie. W zależności od leków, takie objawy powinny być opisane również na dołączonej ulotce.
Najważniejsze, że Pani zna cel kuracji i przyczyny dla której Pani ją podjęła. Musi Pani sobie odpowiedzieć na pytanie czy jest Pani w stanie zaakceptować to jako uciążliwość kuracji. W razie dalszych wątpliwości proszę zapytać o radę swojego ginekologa prowadzącego.

Pozdrawiam i życzę Powodzenia !

MM