Przyczyna agresji u 5-letniego syna

Witam serdecznie mam 5letniego syna od jakiegoś czasu zaczął się na buntować gdy mu czegoś zabronimy,zwrócimy uwage gdy robi coś zle lub prosimy żeby coś zrobił np.posprzatał zabawki zaraz robi się awantura do tego dochodzi plucie, wyzywanie, krzyki ,kopanie nie idzie tego opanować nic wtedy do niego nie dociera problem zaczął się od niedawna wcześniej tego nie było(ma1,5rocznego brata zaczyna go naśladować)jaka może być tego przyczyna i co możemy zrobić lub gdzie by było warto się udać.Dziękuje

Dzień dobry.

Bunt Pani syna ma z jednej strony charakter rozwojowy. W ten sposób dziecko uczy się, na co może sobie pozwolić. Rodzice z kolei powinni stawiać przed nim jasne granice - co mu wolno, a czego nie. Na tym między innymi polega wychowanie. Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to proces trwający w czasie, co oznacza, że jednorazowe postawienie granic nie przyniesie oczekiwanego efektu. Na podkreślenie zasługuje również to, że zachowanie Pani syna nie świadczy o tym, że jest on jakoś szczególnie złym i zepsutym dzieckiem - używa po prostu takich sposobów, które przynoszą efekt i odwracają uwagę. Mówiąc inaczej - w sytuacji konieczności posprzątania zabawek syn staje się agresywny, w związku z czym problem sprzątania prawdopodobnie schodzi na dalszy plan - czyli cel zostaje osiągnięty.
Druga strona zachowania Pani synka może wiązać się z obecnością, zachowaniem i traktowaniem młodszego brata, który z pewnością ma więcej Pani uwagi (choćby z racji wieku) oraz wobec którego jest Pani bardziej wyrozumiała. Pani syn jednak, jako pięciolatek, nie musi przecież rozumieć, dlaczego młodszy brat jest traktowany z większą wyrozumiałością - natomiast widzi wyłącznie efekt, czyli to, że młodszy brat "ma lepiej". Możliwe, że w związku z tym właśnie usiłuje go naśladować, w nadziei, że Pani uzna również jego prawo do bycia malutki dzieckiem.
Sprawa jest dosyć delikatna, a przy tym bardzo ważna dla przyszłości Pani synów, dlatego sugerowałbym kontakt z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, bądź psychologiem dziecięcym, który mógłby udzielić bardziej trafnych porad w zakresie wychowania i interpretowania zachowań Pani dziecka.

Pozdrawiam.

Możliwe, że Państwa syn przechodzi dziecięcy okres buntu (co kilka lat się pojawiają takie zachowania), dodatkowo może to być zazdrość o młodsze rodzeństwo, które na ogól wymaga większej uwagi. Zalecałabym kontakt z pedagogiem i psychologiem, którzy na podstawie obserwacji dziecka, będą mogli powiedzieć o tym coś więcej.

-------------------------------------------------------------------------
Znajdź mnie tutaj:

http://www.psycholog-pisze.pl

http://www.psycholog-pomaga.pl

Polecam terapię behawioralno-poznawczą ze ścisłą współpracą z Państwem, przy również konsekwencji.Co do przyczyny- oczywiście zazdrość o uwagę, uczucia przekazywane i okazywane bratu.Jego eskalacja złości wynika z niedojrzałości emocjonalnej, nie radzi sobie z własnymi emocjami, zwłaszcza lękiem o swoją pozycję tj. o uczucia Państwa względem niego.

Przypuszczalnie syn przechodzi okres buntu, w którym uczy się stawiać i przestrzegać granice. Państwa zadanie teraz jest niezmiernie ważne, aby wykluczali Państwo niechciane zachowania i wzmacniali te pożądane. Na pewno nie mogą Państwo teraz odpuszczać kontroli w sytuacjach buntowniczych i jasno, klarownie egzekwować pożądane zachowanie. Odpuszczenie będzie znakiem dla dziecka, że może sobie pozwolić na wszystko. Należy dziecku dawać dobry przykład własnym zachowaniem, tłumaczyć co wolno a czego nie, pokazywać modelowe zachowania (np. w filmach, bajkach itd).
Dodatkowo zazdrość o młodsze dziecko może wzmagać też zachowania buntownicze. Dobrze byłoby przepracować z dzieckiem także to uczucie - porozmawiać czym zazdrość jest, jak sobie z nią radzić itd. Najlepsze w takim zakresie są wszelkiego rodzaju zabawy, w których dziecko uczy się nazywać emocje i o nich rozmawiać. Pozdrawiam.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Dziecko weszło w okres buntu i testuje granice. Jak udaje mu się krzykiem i pluciem uzyskać to co chce będzie to powtarzał. Nie możecie się poddawać tylko egzekwować to o co prosicie. W przypadku krzyków i wrzasków należy się wycofać ale dać informacje, że porozmawiacie jak się uspokoi. Wizyta u psychologa nie zaszkodzi, a Państwa zapraszam na warsztaty dla rodziców.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu