Przyczyna napadowego nadciśnienia tętniczego

Moje problemy z ciśnieniem zaczęły się około 10 lat temu. Ogólne ciśnienie było w miarę w normie (130/90), dokuczały mi jedynie skoki ciśnienia do poziomu 170/100. Następowały one z reguły wieczorami i prawie zawsze po wejściu z zimnego do ciepłego pomieszczenia. Oprócz skoku ciśnienia, robiłem się czerwony na twarzy - z początku były to czerwone plamy, po kilku latach cała moja twarz robiła się czerwona. Objawy te występowały często (acz nie zawsze) przy spożywaniu alkoholu (skok ciśnienia i czerwona twarz). Jakieś dwa lata temu w nocy złapał mnie ucisk w klatce piersiowej, silny niepokój i skok ciśnienia do poziomu 190/110. Po wizycie w szpitalu, podano mi K***, P*** i rano wypisano do domu (badania krwi nie wykazały enzymów zawałowych). Po tym zdarzeniu odbyłem kilka wizyt u kardiologa, po których stwierdzono, że z sercem i wieńcówką wszystko jest OK (próba wysiłkowa ujemna, echo serca OK). Cały czas mam podwyższone ciśnienie (teraz 140/90 to norma).

W tym roku zacząłem regularnie biegać. I mimo że po biegu ciśnienie mi rośnie i mam czerwoną twarz, to generalnie lepiej się czułem, a skoki ciśnienia nie występowały. Jednak w sierpniu skończył się mój zapał do biegania. Kilka dni temu - w środku dnia - złapał mnie ponowny silny skok ciśnienia (190/110). Pojechałem do szpitala - historia jw. Palę okazjonalnie papierosy (30-40 sztuk tygodniowo), trochę za dużo piję (średnio dwa-trzy drinki co dwa dni - w weekendy więcej). Skąd się mogą brać te moje skoki ciśnienia i czerwona twarz? Nadmienię, że w wieku 20 lat (23 lata temu) miałem wypadek, w wyniku którego miałem trzy operacje na jamie brzusznej (uszkodzona wątroba, trzustka, krwotok z wątroby do jamy brzusznej). Jednak jakieś 5-10 lat po tych operacjach z ciśnieniem i czerwoną twarzą nie było problemów.

Witam!

Napadowe nadciśnienie tętnicze może sugerować tzw. guza chromochłonnego - jest to guz wydzielający katecholaminy, najczęściej wywodzący się z rdzenia nadnerczy. Nie wszystkie objawy są typowe, wobec tego nie jest to pewne rozpoznanie, ale wskazana jest konsultacja endokrynologiczna pod kątem napadów nadciśnienia tętniczego. Jeśli taka przyczyna zostanie wykluczona to wydaje się, że można będzie przyjąć rozpoznanie jako nadciśnienie pierwotne i leczyć tak jak do tej pory. Oprócz tego należy zawsze pamiętać, że wskazane jest całkowite rzucenie palenia oraz ograniczenie spożywania alkoholu do minimum, szczególnie wysokoprocentowych trunków. Aerobowy wysiłek fizyczny jest również wskazany, służy redukcji nadciśnienia oraz poprawia wydolność serca. Jeśli chodzi o kontrolę nadciśnienia to należy bardzo dokładnie przestrzegać leczenia zaleconego przez lekarza prowadzącego, a także codziennie mierzyć ciśnienie. Niestety nic więcej powiedzieć nie można przez internet. Zachęcam do wizyty u endokrynologa.Pozdrawiam serdecznie!