Przyczyna obrzmienia piersi

Witam! Mam 17 lat. Dostałam okres, trwał on tydzień. Wiem, że po dostaniu okresu piersi powinny przestać być już nabrzmiałe. Tak raczej było, ale nie do końca. O ile prawa pierś nie jest już nabrzmiała (przed okresem i tak jest zawsze mniej nabrzmiała od lewej), o tyle lewa, mimo że jest mniej nabrzmiała, to jest większa od prawej i czuć w dotyku gruczoł. Tak naprawdę to może nawet nie jest ona nabrzmiała, ale ten gruczoł jest powiększony. Nic innego mi nie jest. Piersi mnie nie bolą ani żadne inne problemy. W ogóle mnie nie bolały nawet wcześniej. I mam pytanie. Czy jest możliwość, że to ciąża? Czy to może efekt rosnących piersi? Czy jeszcze co innego? Czy piersi rosną razem, czy każda osobno? Czy w tym wieku, przy rosnących piersiach powiększa się gruczoł? Jaka jest szansa, że jest to ciąża? Dziękuję za odpowiedź!

Witam serdecznie!

Rozwój piersi może nie przebiegać równomiernie, to znaczy jedna pierś może rosnąć szybciej niż druga.

Nie bardzo rozumiem co ma Pani na myśli pisząc o gruczole. Piersi składają się z tkanki gruczołowej czyli tej, która w okresie karmienia jest odpowiedzialna za produkcję mleka, dlatego też często innym określeniem piersi jest gruczoł piersiowy. Oprócz tkanki gruczołowej piersi zawierają także tkankę tłuszczową oraz tkankę łączną.

W młodym wieku pierś składa się głównie z tkanki gruczołowej, zawartość tkanki tłuszczowej jest niewielka. Obrzmienie piersi może być związane z zaburzeniami równowagi hormonalnej, częstej u młodych dziewcząt.

Obrzmienie piersi może być jednym z wczesnych objawów ciąży. Proszę pamiętać, że jeżeli doszło do stosunku, zawsze istnieje możliwość ciąży. Jedynym sposobem aby to sprawdzić jest zrobienie testu ciążowego (dostępne w aptekach) lub zgłoszenie się do lekarza ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie