Przyczyna obumarcia płodu

Przed zajściem w ciążę zrobiłam szereg badań. Toksoplazma, przeciwciała anty-fosfolipidowe, cytologie, cytomegalie, hormony tarczycy, próby wątrobowe, wirusowe zapalenie wątroby, chlamydie, Różyczkę wszystkie wyszły negatywnie, miała tylko lekko podwyższoną prolaktynę.

Niestety koło 8 tygodnia nastąpiło obumarcie płodu. Badania histopatologiczne nic nie wykazały.
Co mogę jeszcze zbadać aby ustalić przyczynę?

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Obawiam się, że obecnie nie będzie Pani w stanie ustalić przyczyny obumarcia płodu, możemy jedynie rozmawiać o bardziej lub mniej prawdopodobnych przyczynach, bazując na częstości ich występowania. Czasem niestety tak jest, że im bardziej chcemy i poważnie traktujemy nasze zdrowie, tym większe trudności napotykamy. Poronienia w pierwszych dwóch miesiącach ciąży są bardzo częste i zwykle spowodowane przez wady genetyczne płodu, które powstają w sposób czysto losowy. Może się zdarzyć, że matka nieświadoma ciąży spożywa w dużych ilościach substancję toksyczną (lek, alkohol), która doprowadzi do poważnych zaburzeń rozwoju i w konsekwencji poronienia, nie jest to jednak Pani przypadek. Musimy się niestety pogodzić z faktem, że rozwój młodego organizmu nie zawsze przebiega tak jak powinien, a błędy na wczesnym etapie nie są przez naturę wybaczane. Dopiero trzykrotne poronienie w pierwszym trymestrze, zwane poronieniem nawykowym, jest wskazaniem do diagnostyki przyczyn poronienia.

Pozdrawiam serdecznie!