Przyczyna opóźnienia w rozwoju u 2-letniej córki

Witam! Moja córka w połowie marca skończy 2 lata. ostatnio neurolog stwierdził opóżnienie w rozwoju. mała zaczęła sama chodzić w wieku 17-18 m-cy, do tej pory raczej nie mówi - sporadycznie baba, czesto am, naśladuje dźwięki. mała mierzy ok 95cm i waży ok 15kg, obeód głowy 52cm. pani doktor stwierdziła, że jest zdecydowanie za duży. za 3 tygodnie jesteśmy umowione na tomograf i jakieś dodatkowe badania neurologiczne a ja mało nie oszaleję ze strachu, co może być tego przyczyną?

Witam. Według źródeł naukowych dwuletnie dziecko powinno już wypowiadać około 200-300 wyrazów i budować proste zdania. Córeczka mówi tylko pojedyncze wyrazy. Niezbędna jest konsultacja u logopedy specjalizującego się w terapii małych dzieci.
Rozwój ruchowy również jest opóźniony (samodzielne chodzenie w wieku 1,5 roku).
Warto byłoby aby oprócz zrobienia TK skonsultować jeszcze dziecko u psychologa dziecięcego oraz fizjoterapeuty, gdyż prawdopodobnie jest to zaburzenie rozwoju psychoruchowego.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl