Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 7 9 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przyczyna skoków ciśnienia u 60-latka

Witam. Mam 60 lat. Ostatnio mam ciśnienie zmienne w czasie dnia. Rano jest normalne ok 130/83, w ciągu dnia nie przekracza 140/90 a pod wieczór bez widocznej przyczyny (np. zmęczenie) wzrasta do nawet 150/100. odżywiam się w miarę zdrowo, uprawiam regularnie sport (tenis 2x w tygodniu). Jedyną przyczyną zewnętrzną mogłoby być przemęczenie - ok. 2 m-ce temu pracowałem po 20 godz. na dobę przez ok 1,5 m-ca. Co to może być za choroba?
MĘŻCZYZNA, 60 LAT ponad rok temu

Ciśnienie podwyższone powyżej 140/90 w domowym badaniu pozwala rozpoznać nadciśnienie tętnicze. Konieczne udanie się do lekarza i podjęcie decyzji o zmianie nawyków żywieniowych i/lub wdrożeniu leczenia farmakologicznego. Najlepiej iść z zapisem pomiarów domowych wykonywanych 2x na dobę przez tydzień: rano i wieczorem, zawsze przed jedzeniem i lekami, jeśli już jakieś są stosowane.

0

Bardzo ważne jest wypijanie dostatecznej ilości płynów - minimum 2 litry dziennie, przy czy mocna kawa, mocna herbata, alkohol działają moczopędnie. Natomiast wypalenie papierosa podnosi ciśnienie skurczowe o 10-20 mmHg i ta zwyżka może utrzymywać się do 1/2 godz.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy