Przyczyna wysokiego ciśnienia u 76-latki

Kobieta 76 lat- waga 45kg, leczenie RZS, bardzo wysokie cisnienie 260/205,240/180 itp w godz. popoł. Hemoglobina -8,8, TSH-7,7, RF-36,0, CRP w normie - 0,35 mg, OB--7, mocz- OK, RTG klatki- aorta miażdżycowa, w rzucie śródpiersia - prawa str- szerszy cień naczyniowy. Pozostałe - morfologia, biochemia w miarę w porządku.W szpitalu stwierdzona anemia , HGB-defect? Mimo przyjmowania żelaza hemglobina zmalała z 9 na 8,8 .Co może powodować tak wysokie ciśnienie? Jak poprawić hemoglobinę?

Witam,
Jeżeli chodzi o niedokrwistość - należy przede wszystkim znaleźć jej przyczynę. Pacjentka ma RZS - prawdopodobnie przyjmowała w przeszłości leki przeciwbólowe. Powinna mieć wykonaną gastroskopię, celem wykluczenia choroby wrzodowej, która może być przyczyną krwawienia.
Można poszukać wtórnej przyczyny nadciśnienia (najczęściej zwężenie tętnic nerkowych), ale najprawdopodobniej jest to wynik długotrwałego nieleczenia lub nieprawdłowego leczenia nadciśnienia.

Pozdrawiam
Agnieszka Nowak-Musiej