Przyczyna wysokiego poziomu insuliny

Dzień dobry. Dzisiaj wybrałam wyniki badań mojej córki i jestem przerażona. Córka ma 13 lat, jest otyła, w chwili obecnej nie tyje, a robią jej się rozstępy na brzuchu; pomimo ograniczenia posiłków wysoko kalorycznych, nie może schudnąć. Dostałam skierowanie do endokrynologa i zrobiłam córce badania, a oto wyniki: kortyzol godzina 8.00 - 19,47, godzina 14.00 - 14,02, glukoza na czczo - 75 mg/dL, 1 godzina po obciążeniu glukozą 75 gramów - 128 mg/dL, 2 godziny po obciążeniu glukozą -  92 mg/dL. Insulina, wynik badania, zakres referencyjny - 155,5, 2,6-24,9.

Przeraża mnie ta insulina. Wizytę u endokrynologa mam dopiero 19.04.10. Bardzo proszę o kilka słów na temat tych wyników, czy naprawdę są takie straszne jak wyglądają, i jaka może być przyczyna tak wysokiego poziomu insuliny? Zapomniałam napisać, że przy odbieraniu wyników w laboratorium dostałam skierowanie na powtórzenie insuliny na czczo.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Jeśli chodzi o gospodarkę kortyzolu, to na podstawie tych wyników jestem w stanie powiedzieć bardzo niewiele z co najmniej 2 powodów:
1. nie podała Pani norm ani nawet jednostek, w których dokonano oznaczenia (mogą się różnić w zależności od laboratorium),
2. poziom kortyzolu waha się w ciągu doby w sposób naturalny.
W wynikach córki widać pewną tendencję do wyższych poziomów rano ze stopniowym obniżaniem się w ciągu dnia (czyli dobrze). Endokrynolog powinien przeprowadzić test hamowania z deksometazonem - wtedy wyniki będą bardziej wiarygodne.

Za podwyższony poziom insuliny mogą odpowiadać 2 zjawiska:
1. błąd laboratoryjny (dlatego poproszono o powtórne badanie),
2. insulinooporność, która wynika z otyłości córki. Trzustka produkuje większe ilości insuliny, bo ta działa słabiej niż u osób szczupłych. Trzustka w ten sposób próbuje nadrobić straty w działaniu, co przejściowo jej się udaje (wyniki glukozy córki są do zaakceptowania). Trzustka nie da rady jednak tak pracować w nieskończoność, zapasy się wyczerpią i dojdzie do rozwoju cukrzycy typu 2.