Przyczyna wysokiego RF

Witam serdecznie. co może być przyczyna wysokiego RF? przy normie 14 mam 72,71. Badania Anty CPP i ANA2 wyszly ujemne. Bede bardzo wdzieczny za udzielenie odpowiedzi

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam.
Podwyższone stężenie czynnika reumatoidalnego może towarzyszyć wielu chorobom autoimmunologicznym oraz zapalnym. Stwierdza się je m.in. w reumatoidalnym zapaleniu stawów, zespole Sjogrena, przewlekłych chorobach zapalnych wątroby czy płuc. Podwyższone stężenie czynnika nie jest równoznaczne z rozpoznaniem choroby. Zdarzają się wyniki fałszywie dodatnie. W razie wątpliwości badanie należy powtórzyć po zbadaniu przez lekarza.
Więcej o RF: http://portal.abczdrowie.pl/rf