Przyczyna wzdętego i twardego brzucha

Witam, mam dość uciążliwy problem i prosiłabym o poradę. Ostatnimi czasy bardzo często miałam wzdęcia, ale teraz brzuch cały czas jest wzdęty, boli mnie tak jakbym miała zakwasy (mimo, że nie ćwiczę) i utrudnia mi to wstawanie, schylanie się itp. Gdy dotykam brzucha to jest on dość twardy i boli od dotyku. Czasem promieniuje to na plecy, żebra i czasem kłuje w sercu. Nie wiedzą może Państwo co może być przyczyną? Kiedyś jak miałam te wzdęcia czasami tylko miałam wykonywane usg jamy brzusznej ale nic nie stwierdzono. Jaka może być przyczyna tych wzdęć. Nie jem nic co powodowałoby takie objawy.Proszę o pomoc :(

Magdalena Mroczek

Witam,

Wzdęcia brzucha mogą mieć wiele przyczyn i spowodowane są one gromadzeniem się gazów w brzuchu. Zazwyczaj są to przejściowe problemy, czasami mogą jednak być spowodowane poważniejszymi dolegliwościami. Często wzdęcia spowodowane są błędami dietetycznymi. Należy do nich na przykład jedzenie w pośpiechu. Poza tym mogą być spowodowane piciem słodzonych gazowanych napojów. Trzeba też wiedzieć, że cukier sprzyja fermentacji, a w związku z tym wytwarzaniu gazów. Poza tym należy unikać w diecie nadmiaru białka, grochu, fasoli, warzyw strączkowych. Poza tym należy unikać w diecie produktów mlecznych. Niedobór enzymu laktazy sprawia, że nie dochodzi do trawienia laktozy. Taka sytuacja może mieć miejsce przejściowo po antybiotykoterapii czy zatruciu bakteryjnym lub, u niektórych osób, może mieć charakter stały.

Wzdęcia brzucha mogą wystąpić też w niektórych stanach chorobowych. Należy do nich np. celiaklia . Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym, która polega na nietolerancji glutenu, który znajduje się m.in w większości zbóż i w konsekwencji do zaniku kosmków jelitowych. W przebiegu choroby może wystąpić anemia, chudnięcie, wzdęcia, przelewanie się w brzuchu. Leczenie polega na eliminacji glutenu z diety. Inną przyczyną wzdęć jest zespół drażliwego jelita. W jego przebiegu mogą wystąpić zamiennie wzdęcia i biegunki, kurczowe bóle jelit oraz wzdęcia. Zespół drażliwego jelita leczy się zazwyczaj objawowo. Inną chorobą, w przebiegu której wystąpić mogą wzdęcia jest zapalenie trzustki. Występują zaburzenia trawienia oraz tłuszczowe, cuchnące stolce.

W Pani przypadku radzę zmienić dietę na lekkostrawną, unikać gazowanych napojów, gumy do żucia, produktów mlecznych. Warto pić przynajmniej 2 litry dziennie niegazowanej wody mineralnej. Można też stosować leki dostępne w aptece bez recepty np. Espumisan. Jeśli nie przyniesie to poprawy lub jeśli wystąpią inne objawy proszę skontaktować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki.