Przyczyny anemii makrocytarnej

Od dawna choruję na anemię, niestety nikt nie może powiedzieć, czym to jest spowodowane :( Na początku stycznia byłam w szpitalu i nawet tam nie dowiedziałam się, dlaczego mam złe wyniki morfologi. Wyniki morfologii: WBC 5,13, RBC 3,47, HGB 10,7, HCT 33,6, MCV 96,8, MCH 30,8, MCHC 31,8, PLT 186, GLUKOZA 82 mg/dl, MOCZNIK 23,1 mg/dl, KREATYNINA 0,47 mg/dl, SÓD 137,9 mmol/L, POTAS 3,67 mmol/L, CHLOR 105,4 mmol/L, ASPAT 13 U/I, ALAT 6 U/I, WITAMINA B12 258 pg/ml, KWAS FOLIOWY 7,43 ng/ml, WSKAŹNIK PROTROMBINOWY 80%, INR 1,25, TSH 0,764 ulU/L. Wykryto mi refluks żołądka i zapalenie błony śluzowej okolicy przedodzwiernikowej żołądka. W karcie informacyjnej napisano mi jako typ anemii - anemia macrocytica. Lekarz w szpitalu powiedział, że źle nie jest. A ja cały czas się źle czuję, chodzę ospała, łamią mi się paznokcie, wypadają włosy, ręce i nogi zimne, do tego chory żołądek doszedł :(
ponad rok temu

Witam!

Na podstawie przedstawionych informacji nie można jednoznacznie określić przyczyny niedokrwistości. Rozpoznano u Pani niedokrwistość makrocytrną - właściwie objętość krwinki (MCV) mieści się jeszcze w normie, lecz zbliża się do jej górnej granicy. Niedokrwistość taka może wiązać się zapaleniem błony śluzowej żołądka, utrudniajacym wchłanianie w ogóle, a zwłaszca witaminy B12. Niedobór tej witaminy oraz kwasu foliowego jest częsta przyczyna takiej niedokrwistości. Stężenie tych pierwiastków we krwi jest obecnie prawidłowe. Jednak jeśli przyjmuje Pani ich suplementację, wyniki mogą nie być wiarygodne. Należy to ustalić i ewentualnie kontynuować diagnostyke przyczyny Pani choroby.

Pozdrawiam