Przyczyny bólów za mostkiem

Mam 43 lata, pracuję zawodowo. Od pewnego czasu odczuwam bóle za mostkiem, zawsze wieczorem, jak siedzę juz sobie spokojnie i wypoczywam po ciężkim dniu. Byłam z tym u lekarza, ale potraktował mnie ... niekoniecznie. "Diagnoza" - kręgosłup. Uparłam się na EKG - nic nie wyszło, na szczęście. Choruję od wielu lat na chorobę wrzodową żołądka ale takich bólów nigdy nie miałam. Nie wiem nawet gdzie się udać, do jakiego lekarza?

Szanowna Pani,

Przedstawione przez Panią dolegliwości mogą wynikać z wielu przyczyn i wymagają diagnostyki różnicowej. Przyczyną bólów w okolicy klatki piersiowej mogą być patologiczne zmiany w kręgosłupie, jak to zasugerował Pani lekarz (wskazywałyby na to między innymi okoliczności w jakich występuje ból, czyli np. przyjmowanie określonej pozycji ciała). Tło kardiologiczne wydaje się być mało prawdopodbne (ból występuje w spoczynku, a nie występuje przy wysiłku, EKG nie wykazało patologicznych zmian), aczkolwiek na podstawie krótkiego opisu, ktróy Pani przedstawiła, nie można go wykluczyć. Wreszcie, przyczyną bólów zamostkowych, mogą być schorzenia gastrologiczne, czyli m.in. wspomniana choroba wrzodowa. Niestety nie napisała Pani, czy jest ona aktywna, czy przyjmuje Pani leki itd.
Podsumowując, Pani dolegliwości wymagają badania lekarskiego, najlepiej u lekarza rodzinnego, bądź internisty. Mogą oni zalecić badania dodatkowe, jak np RTG kręgosłupa, czy gastroskopię. Tylko w ten sposób, można określić przyczynę Pani dolegliwości i podjąć leczenie.