Przyczyny bólu brzucha w ciąży

Dzień dobry. Mam 29 lat i jestem w 4 miesiącu ciąży. Pierwszą ciążę straciłam w 6 tyg. Obecnie biorę luteinę, urosept i nospę (3 razy dziennie). Od pierwszego poronienia prawie codziennie miewałam bóle brzucha zdiagnozowane przez gastrologa jako jelito drażliwe (na podstawie badań krwi, stolca i usg). Od pewnego czasu w ciąży towarzyszy mi dziwny ból, a raczej ataki bólowe trwające kilka dni. Ból (takie kłucia) odczuwam po bokach na wysokości bioder, szczególnie z lewej strony. Oprócz tego czuję jakby stały ból (czasami mocniejszy czasami słabszy) na środku podbrzusza. Jak lekko nacisnę na macic,ę to jest ona bardzo bolesna, również przy zmianie posycji siedzącej lub leżącej odczuwam podobny ból. Na początku ból ten przeszedł sam po kilku dniach. Lekarz prowadzący ciążę stwierdził, że czasami boli brzuch w ciąży i kazał mi zażywać wyżej wymienione leki. Kilka dni temu ból ten powrócił i trwa do dzisiaj. Przy zażywaniu leków jest trochę lepiej, ale nie przechodzi do końca. Wyniki badania moczu i morfologii są w porządku. Czy moje bóle rzeczywście są normalne? Czy macicia przy dotyku lub ucisku powinna boleć, czasami bardzo mocno? Czy leki, które biorę nie zaszkodzą ciąży? A może to objaw jakiejść choroby lub zapalenia? Przepraszam za tę serię pytań, ale bardzo niepokoję się o swoje maleństwo.

Witam!

Po doświadczeniach, jakie były Pani udziałem, zrozumiałe jest zaniepokojenie. Tym bardziej lekarz prowadzący ciążę powinien być informowany o wszelkich niepokojących Panią objawach. Z drugiej jednak strony, jeśli po otrzymaniu tych informacji, zbadaniu Pani i zapoznaniu się z wynikami badań dodatkowych twierdzi on, że nie ma powodów do obaw, należy mu zaufać. Dodatkowym apsektem uspokajającym w tej sytuacji jest rozpoznany u Pani zespół jelita drażliwego, który może powodować takie objawy.

Pozdrawiam