Przyczyny bólu przy przełykaniu

Tydzień temu byłam operowana - udrożnienie i plastyka łatą GoreTex tętnicy szyjnej wewnętrznej lewej. Występuje silny ból po lewej stronie przy przełykaniu, może to zbyt świeża rana? Ale martwi mnie bardzo niskie ciśnienie, spada nawet do 60/51. Ja biorę leki na nadciśnienie M*** 80 mg 1/2 tabletki i O*** 2x1 tabletka. Mam też stały łomot w głowie, takie buch, buch. Już nie wiem, czy nie ma komplikacji po zabiegu i wszystko jest dobrze. Wizyta w przychodni wyznaczona na 3 września. Chcę tu dodać, iż tak naprawdę to zapchanie tętnicy wykryto przypadkiem - na krótki czas przestałam widzieć na lewe oko, poszłam do okulistki, która zaleciła zrobienie USG Doppler tętnic szyjnych, wyszło zapchanie 80%. Tak naprawdę to dolegają mi refluks żołądka i dwunastnicy, nadciśnienie, które leczę od 7 lat po udarze krwotocznym oraz silne bóle w kręgosłupie i to wszystko dolega mi nadal, więc powinnam podjąć jakieś zdecydowane leczenie. Lekarz rodzinny przepisuje mi tabletki, o skierowaniach nie chce słyszeć. No i tak to trwa od lat. Ten udar to też lekarz rodzinny się śmiał, skierował mnie do szpitala z podejrzeniem krwawienia z jamy brzusznej lub płuc, po kilku dniach wypisali i tak zostało. Wykonane teraz TK mózgowia wykazało dziurę poudarową. Proszę o poradę, jak powinnam postępować dalej.

Witam!

Trudno jednoznacznie stwierdzić czym może być spowodowany ból przy przełykaniu. Czy wystąpił od razu po operacji czy też pojawił się po kilku dniach? Czy w okolicy rany wystąpił obrzęk, zaczerwienie i zwiększone ocieplenie okolicy rany? Być może ból obecny podczas połykania jest związany z gojeniem się rany, ale jeśli nie występują cechy zapalenia bądź innych powikłań po operacji (krwawienie,rozejście się szwów) to prawdopodobnie nie ma powodów do niepokoju i można poczekać do wizyty kontrolnej.
Niskie ciśnienie tętnicze może być spowodowane tym, że dotychczas przyjmowane leki mogą teraz, po operacji okazać się za silne. Przede wszystkim przed każdym zażyciem leków na nadciśnienie należy zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze. Jeśli nie jest zbyt wysokie to możliwe, że nie będzie konieczności zażycia obydwu leków. Ta kwestia powinna zostać ustalona przez lekarza rodzinnego. W Pani kwestii będą znajdować się regularne pomiary ciśnienia tętniczego.
Pozostałe dolegliwości nie zagrażają bezpośrednio Pani zdrowiu o ile są prawidłowo leczone. W przypadku długotrwałego refluksu, jeśli objawy nie ustępują po leczeniu wskazane jest wykonanie endoskopii przez gastroenterologa. Warto zwrócić, że w przypadku refluksu żoładkowo-przełykowego warto byłoby zmienić oxicardil na inny lek, gdyż ten może nasilać objawy refluksu. Kwestia nadciśnienia powinna być rozwiązana przez lekarza rodzinnego. Dolegliwości bólowe kręgosłupa mogą być spowodowane chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, w związku z tym może wystarczyć leczenie przeciwbólowe oraz ewentualne zabiegi rehabilitacyjne. Tutaj proponowałbym skonsultować problem z ortopedą.
Podsumowując, wydaje się, że nie ma powodu do obaw jeśli chodzi o dolegliwości podczas połykania, jednakże ostateczną oceną będzie badanie kontrolne. Gdyby przed badaniem dolegliwości się nasiliły lub wystąpiły dodatkowe to proszę zgłosić się wcześniej.

Pozdrawiam serdecznie!