Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 8 0 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przyczyny bólu w prawym boku

Witam.Jak odróżnić czy bóle to zespół jelita drażliwego, czy ruchoma nerka? Boli mnie w prawym boku, mam lekkie wzdęcia, ale apetyt i wypróżnianie w normie, oddawanie moczu też. Boli mnie bardzo, od miesiąca przyjmuję Tribux i nic nie pomaga. Dwa lata temu miałam to samo i przeszło po tych lekach, nie wiem, która diagnoza jest dobra. Robiłam badanie nerek i też dobre, ale urografię tylko na leżąco, ogólne wyniki krwi też dobre. Gastrolog twierdzi, że to jelita, a rodzinny, że nerka.Jakie badania powinnam zrobić,  aby w końcu dowiedzieć się co mi dolega i rozpocząć prawidłowe leczenie. Serdecznie pozdrawiam
KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie! Przyczyn bólu w tej okolicy jest wiele i niekoniecznie dolegliwości, które są opisywane wynikają z podanych schorzeń. Ból może być spowodowany między innymi przez schorzenia wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek, jelit, problemy ginekologiczne czy zmiany w obrębie kręgosłupa czy układu mięśniowego, a nawet niektóre choroby płuc.
Ponadto czas od poprzednich objawów nie jest krótki, co skłania do powtórzenia badań, gdyż po pierwsze nie zadziałało stosowane wówczas leczenie, a po drugie niekoniecznie przyczyna obecnie jest taka sama.
W zespole jelita drażliwego najczęstszym objawem jest problem z wypróżnieniem - może przebiegać na różny sposób - stolce mogą być luźne, mogą występować zaparcia lub oba problemy naprzemiennie.
Jeżeli chodzi o problem ruchomej nerki warto oprócz lekarza rodzinnego skonsultować się również z urologiem, jednak jeżeli badania wyszły prawidłowe można się spodziewać, że również to nie jest przyczyną objawów.
Podsumowując, najlepiej badania powtórzyć (szczególnie badania ogólne oraz USG jamy brzusznej), z pewnością konieczna jest również konsultacja ginekologiczna (z wykonaniem USG przezpochwowego).
Pozdrawiam i życzę szybkiego znalezienia przyczyny dolegliwości.

Lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
0
Magdalena Mroczek
77 poziom zaufania

Witam, bóle w prawym boku mogą mieć bardzo wiele przyczyn i w grę wchodzi nie tylko ruchoma nerka i jelito drażliwe. Mogą być to też bóle spowodowane powiększeniem wątroby, jej naczyniakiem, uchyłkami jelita. Ból ten może być także wywołany kamicą pęcherzyka żółciowego . Taki ból pojawia się zazwyczaj w momencie obciążenia układu pokarmowego tłustymi pokarmami. Bóle w prawej części brzuch mogą też pochodzić od kręgosłupa lub promieniować z innych rejonów ciała. Jeśli chodzi o ruchomą nerkę to choroba ta polega na obniżeniu się nerki. Najczęściej pojawia się u młodych szczupłych kobiet w wieku między 20 a 40 lat. Bóle zlokalizowane są w nadbrzuszu, ustępują w pozycji leżącej , nasilają się w pozycji stojącej. Są spowodowane uciskiem na moczowód. Zespół jelita drażliwego jest to choroba, która charakteryzuje się, trwającymi co najmniej 3 miesiące, – biegunkami i zaparciami. Mogą im towarzyszyć wzdęcia i uczucie niepełnego wypróżnienia. Częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn. Bóle mogą też pochodzić od jajnika i trzustki. Rozpoczęłabym diagnostykę od wizyty u lekarza rodzinnego i wykonanie badań podstawowych krwi i moczu oraz przede wszystkim usg jamy brzusznej. Być może potrzebne będą dodatkowe badania takie jak konsultacja ginekologiczna, gastrologiczna czy kolonoskopia. O tym czy dolegliwości pochodzą od jelit czy nerek powinno zadecydować badanie i wywiad. Mogą też wynikać z patologii obu tych narządów. Można dalej brać Tribux jeśli pomaga na jelita.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety