Przyczyny braku miesiączki u 16-letniej dziewczyny

Dzień dobry! Mam problem, który mnie niepokoi. Mam już 16 lat skończone, a dalej nie mam miesiączki. Mam 149 cm wzrostu, 36 kg wagi. Mam również problem z trądzikiem. Ostatnio na mojej twarzy pojawiło się więcej wyprysków. Również ostatnio na mojej bieliźnie pojawiło się coś białego, jasnobrązowego. Sądzę, że to śluz. W związku z tym mam pytanie: co mam robić? Czy udać się do lekarza? Czy można z tym problemem braku okresu poczekać? Bo na różnych forach dużo czytałam. Z góry dziękuję za radę.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Nie ma ustalonych konkretnych ram wiekowych, w których dziewczęta muszą koniecznie dostać pierwszego krwawienia miesięcznego. W okresie pokwitania u dziewcząt następuje rozwój piersi, występuje trądzik młodzieńczy, rozwój owłosienia łonowego i początek owłosienia pachowego oraz w okolicach 12-14 roku życia pierwsza miesiączka, która w okresie do dwóch lat może być nieregularna. Każda dziewczyna jest jednak inna i rozwija się we własnym tempie. To, że koleżanki mają okres, nie oznacza, że brak miesiączki u ciebie świadczy o jakiejś patologii. Bardziej niepokoi mnie twoja niska masa ciała. Przy wzroście 149 cm i wadze 36 kg twój wskaźnik masy ciała BMI (ang. Body Mass Index) wynosi zaledwie 16,2, co świadczy o bardzo dużej niedowadze. Brak miesiączki może być spowodowany zbyt niską masą ciała, m.in. anorektyczki cierpią na zaburzenia miesiączkowania.

Osobiście radziłabym uczciwie zastanowić się nad własną dietą i jej wpływem na zdrowie. Śluz, jaki zaobserwowałaś na bieliźnie, może być „zapowiedzią” miesiączki, ale równie dobrze może świadczyć o jakimś stanie zapalnym. Wizyta u ginekologa umożliwiłaby dokładne zbadanie wydzieliny z pochwy i stworzyłaby ci okazję do rozmowy na temat dojrzewania oraz pierwszej miesiączki. Wówczas mogłabyś rozwiać swoje wszelkie wątpliwości związane z dojrzewaniem fizycznym w okresie adolescencji.

Pozdrawiam