Przyczyny ciąży pozamacicznej

Witam, 4 sierpnia 2012 r. miałam laparotomię, ewakuowano ciążę pozamaciczną z prawego jajowodu. Przy okazji usunęli mi cystę jajnika lewego. Jajowód został zszyty. Od tego czasu powróciła miesiączka z cyklem jak przed ciążą pozamaciczną, tj. cykl 25 dniowy. Mam 29 lat i już mam jedno dziecko, które urodziłam siłami natury w 2010 r. Ciąża przebiegła bezproblemowo, z zajściem w ciążę również nie miałam problemów. Proszę o informację, kiedy można znowu rozpocząć starania o dziecko. Proszę również o informację jakie należy zrobić badania, aby można było ewentualnie (wiem, że czasami nie można wykryć przyczyny) zidentyfikować problem wystąpienia ciąży pozamacicznej. Wiem również, że kobiety, które przeszły taką ciążę, są bardziej narażone na powtórną. Z uwagi na to, iż jajowód nie został usunięty obawiam się, że znowu mogę mieć "powtórkę z rozrywki". Z góry dziękuję za informację.

Lek. Krystyna Gałązka

Witam! Wśród przyczyn wystąpienia ciąży pozamacicznej wymienić można wiele: zrosty po operacjach, endometriozę, torbiele jajników, stany zapalne w obrębie przydatków. Ciężko wskazać więc uchwytną przyczynę u Pani i zaproponować konkretne badania, poza wykluczeniem ewentualnej infekcji w obrębie narządu rodnego. Przede wszystkim takie szukanie niewiele oprócz niepotrzebnego stresu, który na pewno korzystnie na Panią nie podziała, wniesie na przyszłość, ponieważ w tym momencie, jak już Pani sama wspomniała, czynnikiem ryzyka jest przebyta ciąża jajowodowa. O tym , jak długi czas powinna Pani odczekać do starania się o dziecko może zdecydować tylko Pani ginekolog po uprzednim badaniu i ocenie, jak przebiega proces gojenia itp. Muszą to być co najmniej 3 prawidłowe cykle. Jednak medycyna to nie statystyka i nie można bez obejrzenia pacjentki podać odpowiedzi na Pani zapytanie. Proszę nastawić się że wszystko będzie tym razem dobrze, zaufać swojemu ginekologowi, i wyjaśnić z nim pozostałe swoje wątpliwości. Pozdrawiam i życzę powodzenia.