Przyczyny krwiomoczu

Witam, mam pewien problem i nie wiem, jak go rozwiązać. Mam prawie 18 lat. Pod koniec listopada zachorowałam, często chodziłam do toalety i miałam trochę krwi w moczu, pojechałam na pogotowie. Bez żadnych dokładnych badań, stwierdzono, że to infekcja dróg moczowych i dostałam antybiotyk. Przyjmowałam antybiotyk, problem niby przeszedł, ale potem zaczęła mnie swędzieć cała skóra. Myślałam, że to uczulenie na antybiotyk, ale to swędzenie miałam jakieś 2 miesiące. Też miałam takie niewygodne uczucie pod lewym żebrem, nie ból, ale taki jakby ciężar, jakby coś tam cisnęło. Lekarka powiedziała, że to nic takiego i powiedziała, że mam przyjmować lek. To też ciągnęło się 2 miesiące, potem przeszło.

Pod koniec grudnia byłam u lekarza, wyniki krwi były w porządku, ale pod koniec stycznia znów krew pokazała mi się w moczu, i tylko pokazywała się po wysiłku fizycznym. Wspomnę, że zaczęłam się odchudzać, jem mniej i dużo ćwiczę. Potem przeszło, ale dostałam przedwczesną miesiączkę, co 2 tygodnie miałam i znów mam, ale zanim dostałam miesiączkę, po wysiłku znów krew w moczu się pokazała. Dodaję, że nigdy seksu nie uprawiałam. Strasznie się boje, dostałam skierowanie do psychologa, bo mam straszny lęk przed lekarzami, dostałam ataku paniki, moja mama zmarła na raka i zawsze się boję, żeby mnie to samo nie spotkało... Nie chcę chodzić po lekarzach, mam straszną fobię. Czy mogłabym tu dostać wyjaśnienie jakieś, mniej więcej, co to może być?

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Ponowne pojawienie się krwiomoczu może być związane z kolejną infekcją dróg moczowych. Intensywne odchudzanie się może powodować spadek odporności i podatność na zakażenia. Krwiomocz może być również spowodowany intensywnym wysiłkiem fizycznym. Skoro krew w moczu pojawiała się po wysiłku, to jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna.

Przyczyna nawracającego krwiomoczu może być jednak zwiaząna z chorobą nerek (np. zapaleniem kłębków nerkowych). Dlatego też, aby upewnić się, jaka jest przyczyna dolegliwości, powinnaś udać się do lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania i konsultacje specjalistyczne.

Zaburzenia miesiączkowania mogą być spowodowane drastycznym odchudzaniem i wskazywać na anoreksję. Nie piszesz jednak, jaka jest Twoja aktualna masa ciała oraz wzrost, więć trudno na tej podstawie diagnozować zaburzenia odżywiania. Twoja wypowiedź wskazuje na przeżywanie dużego napięcia i lęku. W zrozumieniu ich przyczyn powinna Ci pomóc rozmowa z psychologiem. Terapeuta udzieli Ci wsparcia i konkretnej pomocy w lepszej kontroli stresu i nieprzyjemnych emocji. Psychoterapia jest również podstawową metoda leczenia zaburzeń odżywiania się oraz depresji.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu dobrego samopoczucia!