Przyczyny nadmiaru witaminy B12

Dobry wieczór. Mam pytanie, jakie są przyczyny nadmiaru Wit B12 we krwi i w jaki sposób można usunąć jej nadmiar ? Czy nadmiar B12 może oznaczać coś poważnego? Z jakimi chorobami ewentualnie się wiąże nadmiar B12? Czy powinienem wykonać jeszcze inne badania? Jeżeli tak to jakie? Czy podwyższony poziom B12 jest bardzo szkodliwy dla zdrowia? Jakie może mieć konsekwencje dla zdrowia? Wcześniej nie zwracałem uwagi na takie rzeczy. Teraz jednak trochę się martwię, że nadmiar witaminy B12 może mi zaszkodzić. Skąd w ogóle bierze się nadmiar witaminy B12? Nie brałem żadnych suplementów. Proszę o pomoc i o poradę. Pozdrawiam. Dziękuję :)

Magdalena Mroczek

Witam, Wit B12 nie jest toksyczna i jej nadmiar nie powoduje niepożądanych objawów. Według niektórych badań jej nadmiar może powodowac w niektórych przypadkach objawy uczuleniowe. Nadmiar B12 może byc spowodowany zbyt dużym zażywaniem preparatów z jej dodatkiem.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowny Panie, zwiększone ilości wit. B12 nie są szkodliwe dla organizmu, nie wymagają leczenia. Organizm przyswaja witaminę B12 z diety i ewentualnej suplementacji. Pozdrawiam.