Przyczyny nadmiernego wypadania włosów - jak sobie z nimi radzić?

Witam, mam 32 lata, jestem kobietą i ostatnio bardzo przerzedziły mi się włosy. Są bardzo cienkie, choć z natury są cienkie, a teraz są prawie jak meszek, ale nadal rośną długie. Podobnie na ciele – wszystkie zrobiły się cieńsze. Są bardzo przerzedzone, szczególnie na skroniach i z tylu głowy, na czubku i pod. Generalnie wszędzie są przerzedzone i to się stało dość gwałtownie. Obserwuję nasilenie tego od 1,5 miesiąca. Wypadają z cebulkami 80-120 dziennie (tyle zliczam, może wypadać więcej). Mam lekki hirsutyzm typu mieszkowego. Testosteron: 2,76, norma: 0,22-2,9 nmol/l, androstendion: 2,61, norma: 0,30-3,30 ng/ml, DHEA-S: 435,4, norma: 95,8-511,7 ug/dl, HGB: 12,3, norma: 12-16 g/dl, MCH: 27,8, norma: 28-34 pg. Glukoza: 101, norma: 74-106 mg/dl. Moja mama też ma taki hirsutyzm, ale ma normalne włosy (62 lata) i ojciec (65 lat) również miał normalne. Dziadek ze strony matki był częściowo łysy, ale w wieku 50 lat dopiero zaczął. Moja jedna ciocia ze strony matki ma silny hirsutyzm i też ma nadal włosy na głowie. Bracia nie mają problemów z łysieniem. W ostatnim czasie bardzo schudłam z 49,5 kg do 44,4 w okresie grudzień – marzec, i nie jadłam mięsa. Mam regularne miesiączki i nie mam poważniejszych problemów z trądzikiem. Jestem ciągle zmęczona i potrzebuje co najmniej 10 godzin snu. Czy to może być łysienie androgenne kobiet? I czy to może przebiegać tak gwałtownie? Czy może to raczej z powodu obniżenia wagi i stresu? Czy powinnam zrobić jeszcze jakieś badania np. wolny testosteron, DHT, SGHB, hormony żeńskie, tarczyca? Jem revalid od kilku dni i myję włosy szamponem decros z ampułkami i nie widzę poprawy. Czy ma sens robienie badań żelaza i cynku, jak jem revalid? Czy tabletki hormonalne mogły by mi pomóc? Czy grozi mi znacząca utrata włosów? Czy gdzieś można sobie zbadać włosy, czy to jest spowodowane nadwrażliwością mieszków na DHT i jak zbadać, czy są zminiaturyzowane? Jak tak to gdzie? Czy włosy mi odrosną? Jak sprawdzić, czy odrastają?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wypadanie do 100 włosów dziennie stanowi fizjologię. Jeśli w Pani przypadku ta norma jest przekroczona i utrzymuje sie to od pewnego czasu, może być powód do niepokoju.

Biorąc pod uwagę podane informacje dotyczące rodziny, diety, utraty masy ciała oraz przedsatwione wyniki badań, wysoce prawdopodobne jest, iż za utratę włosów, osłabienie i pozostałe opisane objawy odpowiada niewłaściwa dieta - i możliwe wynikające z niej niedobory białka, żelaza oraz innych cennych składników odżywczych. Choć stężenie hemoglobiny mieści się jeszcze w normie, to oscyluje blisko jej dolnej granicy. Tuż poniżej tej granicy znajduje się średnia zawartość hemoglobiny w krwince czerwonej - co świadczyć może pośrednio o obniżonych zasobach żelaza w organizmie. Stężenie żelaza może jeszcze nie być obniżone, dlatego warto oznaczyć - poza jego stężeniem - również stężenie ferrytyny, mówiącej o zasobach żelaza w ustroju, a także całkowitą zdolność wiązania żelaza w surowicy - TIBC.

Warto zacząć od tych "podstawowych", ale często odpowiadających za wymienione objawy parametrów.

W razie braku zaburzeń w ich zakresie warto - pod kierunkiem lekarza - rozszerzyć diagnostykę.

Pozdrawiam