Przyczyny nagłych stanów lękowych

Mam 22 lata. Ostatnimi czasy trapi mnie pewien problem. Zawsze byłam nocnym markiem i siedziałam bardzo długo w nocy, kładłam się spać późno, a czasami nawet dopiero o wschodzie słońca, ale ostatnio nie mogę zasnąć, nawet jeżeli położę się późno i jestem bardzo zmęczona. Często też podsypiam w dzień. Podejrzewano u mnie cukrzycę, ale okazało się, że mam ponoć za gęstą krew i niedokrwistość. Ostatnio jednak napada mnie dziwne poczucie lęku, strachu, nie wywołuje go nic konkretnego, po prostu się pojawia... ręce mi drżą i jestem niespokojna, boję się, tak jakbym przeczuwała, że coś złego mnie spotka. Rozmowy z ludźmi i wbicie się w codzienny rytm pomaga... nie wiem, czy jest to związane z nieregularnym snem, czy może czymś innym, proszę o jakieś wskazówki :)

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Samo zaburzenie rytmu snu i czuwania nie powinno wywoływać lęku, natomiast może go wzmagać, może być czynnikiem, który sprzyja jego nasileniu. Myślę, że na pierwszym miejscu powinna się Pani skoncentrować na przywróceniu prawidłowego rytmu snu. Proszę spróbować stosować zasady higieny snu, przez najbliższe kilka, kilkanaście dni proszę również spróbować przyjmować 1 tabletkę melatoniny (średnią dawkę, proporcjonalnie do Pani wieku/masy ciała) na 1-2 godziny przed planowanym pójściem spać. Ważne jest, aby pora ta była ta sama przez te wszystkie dni, wówczas organizm stopniowo się przestawi. Proszę się również nie zniechęcać, pierwsze efekty mogą być widoczne dopiero po tygodniu - dwóch. Ranek również proszę zacząć od spaceru na świeżym powietrzu, przewietrzenia pokoju, wpuszczeniu jak największej ilości światła do pokoju, wówczas również Pani mózg szybciej obudzi się.

Jeśli uregulowanie rytmu snu i czuwania nie pomoże, proszę skonsultować się z psychologiem. W tej chwili skupiłabym się na regulacji snu oraz tym, co sprawia, że czuje się Pani dobrze. Jeśli spotkania ze znajomymi poprawiają Pani samopoczucie, proszę z tego korzystać. Jeśli jednak taki stan napięcia będzie się utrzymywał, warto to przepracować z psychologiem, gdyż może mieć podłoże lękowe.

Pozdrawiam ciepło