Przyczyny napadów płaczu u dziecka

Dzień dobry! Moje dziecko dziewczynka (3 miesiące) ma mieć niedługo operację chirurgiczną. Do tej operacji musiałyśmy wykonać badanie morfologii krwi, płytki, rozmaz. Dzisiaj odebrałam wyniki i strasznie się przeraziłam, ponieważ wartości niektórych wskaźników są dużo większe lub mniejsze niż przewiduje norma. Jest weekend, więc nie mogę iść do lekarza aby zinterpretował wyniki, bardzo proszę o pomoc w ocenie sytuacji. Podam tylko te wskaźniki, które w jakiś sposób przekraczają normę. MCHC 35.7g/dl NEU wyrażone w % 14,9, natomiast wyrażone w innej jednostce-nie wiem jak ją nazwać- mikro l ??? wynosi 1,34 LYM 72,3%(tu mnie przeraża ta wartość ponieważ jest prawie dwukrotnie większa od normy) a w mikro -l 6,47 RDW-sd-33fl neutrofile segmentowane 15% limfocyty 75% PDW 10,5 fl Pozostałe wartości są w normie Koagulogram jest w normie, Oliwka w zasadzie jest pogodnym dzieckiem. Jedyne co ostatnio zauważyłam to je mniej, tzn około 6 razy na dobę. Posiłki te są tylko w dzień, a całą noc malutka przesypia nie budząc się na karmienie. Poza tym ostatnio ma chwilowe napady płaczu. W zasadzie nie wiem z czym to się może wiązać. Trwa to 2-3 minuty i chyba z tego co zauważyłam to najczęściej po karmieniu. Dla uzupełnienia dodam, że karmię piersią. Wcześniej to się nie zdarzało. Z góry dziękuję
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

MCHC - w odniesieniu do normy dla wieku mieści się w granicach normy, nie jest niepokojące, zwłaszcza, że pozostałe parametry określające krwinkę są prawidłowe.
By prawidłowo interpretować rozmaz krwi - potrzebne są wszystkie wartości. natomiast 73% limfocytów dla malucha w wieku 3,5 miesiąca jest to norma - dzieci mają inne wartości referencyjne niż dorośli, ponieważ inaczej u nich wygląda rozkład krwinek białych (leukocytów).

Natomiast jeżeli chodzi o pozostałe dolegliwości - w tym wieku dziecko już może przesypiać większą część nocy bez budzenia. A by ocenić, czy za mało je - należy kontrolować masę ciała, jak dziecko przybiera, dobrze też co jakiś czas odnosić wartości do siatek centylowych (z tyłu książeczki dziecka).  Natomiast płacz po posiłkach, może oznaczać kolkę jelitową, na początek można spróbować podawać herbatkę koperkową.