Przyczyny nieświeżego oddechu pomimo zdrowych zębów

WITAM CHCIALABYM SIE DOWIEDZIEC CO TO MOZE BYC ZE MAM NIE SWIEZY ODDECH Z UST WSZYSTKIE ZEBY MAM ZDROWE PROSZE O POMOC

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

jest wiele przyczyn helitozy
najlepiej zgłosić się do periodontologa na konsultacje przeanalizujecie poniższe problemy i na pewno pomoże
1.Przyczyny stomatologiczne (przeważają):
niska higiena jamy ustnej,
próchnica zębów,
paradontoza,
zaleganie resztek pokarmowych pod uzupełnieniami protetycznymi,
grzybica jamy ustnej - najczęściej kandydoza,
kamień i osad nazębny,
kserostomia - małe wydzielanie śliny,
nieusunięte resztki zębowe (najczęściej korzenie),
suchy zębodół - jest powikłaniem po ekstrakcji zęba, gdy nie doszło do powstania skrzepu w ranie; obecny jest pusty zębodół bez żadnych oznak gojenia.
2.Przyczyny środowiskowe:
palenie tytoniu – sprzyja powstawania osadu i kamienia nazębnego, który stanowi ostoję bakterii; dodatkowo palenie tytoniu zmienia środowisko jamy ustnej i kieszonek dziąsłowych tak, iż faworyzowane są bakterie beztlenowe, odpowiadające za halitozę;
dieta - głodzenie, odwodnienie, spożywanie cebuli, czosnku, alkoholu - wszystkie one sprzyjają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu;
pora dnia - często występuje tzw. halitoza poranna, jest ona spowodowana mniejszym wydzielaniem śliny trakcie snu - ślina ma działanie wymywające i bakteriobójcze;
leki- niektóre leki przeciwdepresyjne, antycholinergiczne, benzodiazepiny, przeciwbólowe i moczopędne predysponują do powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust.
3.Przewlekłe stany zapalne układu oddechowego i górnego odcinka przewodu pokarmowego:
zapalenie języka i jamy ustnej,
przewlekłe zapalenie zatok przynosowych,
przewlekłe zapalenie oskrzeli,
przewlekłe zapalenie migdałków,
zapalenie błony śluzowej żołądka,
choroby nowotworowe układu oddechowego i górnego odcinka przewodu - nieprzyjemny zapach pojawia się ze względu na towarzyszący nowotworowi martwicę i rozpad tkanek,
rak krtani,
rak płuca,
rak przełyku,
rak żołądka.
4.Refluks żołądkowo-przełykowy.
5.Mocznica – to zespół objawów, które towarzyszą skrajnej niewydolności nerek. Brak naturalnego filtru, jakim są nerki, powoduje gromadzenie się w organizmie substancji toksycznych. Część z nich jest wydalana przez płucaa- stąd nieprzyjemny zapach z ust.
6.Kwasica - chorzy wydzielają charakterystyczny zapach jabłek.
7.Ketonemia w przebiegu głodu lub cukrzycy - można wtedy wyczuć zapach acetonu.
8.Uchyłki przełyku - to uwypuklenia ściany przełyku. Mogą gromadzić się w nich fragmenty spożywanych pokarmów, które zalegają i fermentują, wydzielając nieprzyjemną woń.
9.Niewydolność wątroby – w niewydolności wątroby występuje charakterystyczny zapach z ust o charakterze słodkawym, przypominający stęchliznę. Może kojarzyć się też z odorem zepsutych jajek i czosnku.
10.Przyczyny psychiatryczne:
niektóre depresje,
przewlekła psychoza halucynogenna,
hipochondria,
schizofrenia.
11. Przyczyny hematologiczne:
białaczka,
agranulocytoza
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Powinna Pani udać się do lekarza dentysty - periodontologa. Przeprowadzi dokładną diagnostykę, ponieważ często nieprzyjemny zapach z ust może być spowodowany chorobami przyzębia.
Jeśli lekarz nie znajdzie przyczyny w jamie ustnej, powinna Pani udać się do lekarza internisty - konieczne będą badania u innych specjalistów ( m.in. gastrologa ).