Przyczyny obniżonego RDW-SD?

Witam! Nie mogę znaleźć nigdzie rzetelnych informacji na temat tego, co oznacza wskaźnik RDW-SD w morfologii krwi. W moich badaniach wyniósł on 37,0 (zakres to 39-52,3). Czy istnieje jakiś powód do obaw? Przy okazji może podam resztę moich wyników: WBC, erytrocyty, hemoglobina, MCV, MCH, PDW, MPV, MXD w normie, natomiast: MCHC 36,1 (zakres 32-36), NEU% 70,3 (38-70), wspomniane wyżej RDW-SD 37 (z badania moczu natomiast wyszło: nabłonki płaskie 2-5 w polu widzenia, leukocyty 1-3 w polu widzenia, erytrocyty pojedyncze w preparacie, liczne kryształy szczawianu, nieliczne bakterie oraz liczna pasma śluzu). Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź, ponieważ wizytę u lekarza ma dopiero za kilka dni. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

RDW-SD jest odmianą wskaźnika RDW, który obrazuje rozkład objętości krwinek czerwonych. Jeżeli pozostałe parametry krwinkowe są prawidłowe, niewielki spadek RDW nie ma znaczenia diagnostycznego (to samo dotyczy odchyleń wskaźnika MCHC). W ocenie liczby granulocytów obojętnochłonnych (Neut) bardziej miarodajne jest badanie ich stężenia wyrażone w liczbach bezwzględnych, którego Pani, niestety, nie podała. W badaniu ogólnym moczu uwagę zwraca obecność kryształów szczawianów, oznaczająca zwiększone ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej.