Przyczyny podwyższenia poziomu amylazy w moczu

Witam, mam pytanie co może być powodem podwyższonej amylazy w moczu jeżeli amylaza we krwi jest w normie? Występują lekkie bóle brzucha, zielone lub żółte papkowate stolce i nudności. Wyniki: amylaza w moczu dzień 1: 1126,2 U/l norma do 650 amylaza we krwi dzień 1: 104 U/l norma 30-118 amylaza w moczu dzień 2: 1495,6 U/l amylaza we krwi dzień 2: 97 U/l Lipaza we krwi:55,1 IU/l norma 6,0-51,0 usg brzucha i tomografia komputerowa brzucha w normie.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, Szanowna Pani, główną przyczyną wzrostu stężenia amylazy w moczu jest zapalenie trzustki, które we wczesnych okresach może nie być widoczne podczas badań obrazowych. jednakże inne choroby przewodu pokarmowego mogą powodować wzrost stężenia amylazy w moczu. proszę pozostawać pod kontrolą lekarza prowadzącego. Pozdrawiam