Przyczyny podwyższonego cholesterolu

Witam, mam 25 lat, waga: 48-49 kg, wzrost 164 cm i podwyższony cholesterol (230) i ciągle się podwyższa.Odzywiam się zdrowo, od kilku lat nie jem smażonych potraw, nie pije gazowanych napoi, nie jem słodyczy (czasem słodzę kawę: 1 łyżeczką cukru), żadnych fast foodów, chipsów, jogurtów owocowych. Jem zazwyczaj 4 posiłki dziennie, które nie przekraczają 1500 kcal dziennie. Nie wiem jak mogę obniżyć poziom cholesterolu, bo raczej nie dietą. Dodam ze stosowałam plastry antykoncepcyjne.Ewa

Jest wiele przyczyn hipercholesterolemii i nie wszystkie są bezpośrednio związane z dietą. Nasz organizm produkuje cholesterol i wiele zaburzeń w poziomie cholesterlu jest w sposób niezwiązany z dietą wynikiem problemów z gospodarką tym związkiem. Polecam udać się do lekarza, który pomoże w ustaleniu przyczyny aktualnego stanu i jeżeli jest to niezwiązane z dietą dobierze właściwą terapię farmakologiczną. Polecam także uważnie przyjrzeć się diecie pod okiem specjalisty gdyż powszechne pojęcie zdrowego odżywiania nie do końca odpowiada temu jak powinna wyglądać dieta w zaburzeniach lipidowych. Przede wszystkim powinno się spożywać odpowiednie ilości tłuszczy, w tym tłuszczy będących nośnikiem cholesterolu, ażeby nie wywołać jego nadprodukcji endogennie. Proszę też pamiętać, że dla zdrowia kluczowe znaczenie mają proporcje pomiędzy poszczególnymi frakcjami lipidpwych a ogólna zawartość cholesterolu jest mniej ważna.