Przyczyny poronienia

Czy wzmożony wysiłek fizyczny, ćwiczenia oraz dźwiganie ciężkich rzeczy, np. zakupów może spowodować poronienie we wczesnej ciąży? Co się może stać, jeśli kobieta nosi obcisłe ubrania i mocno ściska brzuch? Jakie są przyczyny poronienia?

Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Tak, przesadne obciążenie fizyczne może doprowadzić do poronienia. Mówimy jednak o naprawdę dużym wysiłku (z pewnością nie o codziennych, przeciętnej ciężkości zakupach), o ciężkiej fizycznej pracy. Obcisłe ubrania nie powinny zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Trudno mi również wyobrazić sobie poronienie działające ściskanie brzucha w bardzo wczesnej ciąży.
Jeśli chodzi o najczęstsze przyczyny poronień, odsyłam Panią do artykułu w naszym serwisie: http://parenting.pl/portal/poronienie-przyczyny-i-profilaktyka.
Pozdrawiam serdecznie!