Przyczyny poronienia w 11 tygodniu ciąży

Tydzień temu poronilam w 11tc. Ciąża obumarła. Wszystkie wyniki bdb., serduszko dzidziusia bilo w 5tc, a nagle w 10tyg. stało sie cos strasznego i nikt mi nie potrafi wytlumaczyc dlaczego... plamienie, szpital. jakie badania musze robic zeby sie to nie powtorzylo? ;( nie bylam chora, nie mialam zadnego zapalenia, wirusa, toxoplazmozy itd mam niedoczynność tarczycy, ktora leczę tabletkami i wyniki sa i byly w normie. Czy hormony progesteron i estrogen moga cos wyjasnic? bo ich nie robilam

Lek. Marta Gryszkiewicz

Robienie badań hormonalnych w tym momencie w celu wyjaśnienia przyczyny poronienia jest bezcelowe. Szacuje się, że do samoistnego poronienia na wczesnym etapie dochodzi w przypadku nawet 50% ciąż.Przyczyną najczęściej są nieprawidłowości genetyczne lub anatomiczne płodu i łożyska.