Przyczyny tycia w przebiegu cukrzycy

Choruję na cukrzycę od 7 lat. Na początku choroby moja waga była w porządku. Mam 18 lat, ważę 66 kg przy wzroście 167. Mam pompę insulinową i przez całą dobę mam wstrzykiwany do organizmu novorapid. Czy to możliwe, że właśnie przez tę insulinę mogę tyć?

Witam serdecznie!

Pani waga jest prawidłowa - Pani BMI wynosi 23,7 - norma jest do 25. W przypadku stosowania insulinoterapii mogą pojawić się objawy niepożądane, jednak nie należy do nich przyrost masy ciała. Objawami niepożądanymi może być pojawienie się hipoglikemii, lipodystrofii, wystąpienie reakcji alergicznej, powikłania oczne. Jeżeli stale Pani masa ciała wzrasta proszę porozmawiać na ten temat ze swoim diabetologiem, proszę również zwrócić uwagę na ilość przyjmowanych kalorii.

Pozdrawiam

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.