Przyczyny uczucia duszności w klatce piersiowej

Witam. Mam 32 lata i od roku cierpię na duszność, która polega na trudności przy wdechu powietrza. Mam również uczucie kołatania serca i ucisku w okolicach czoła i zatok. Miałem dwukrotnie robioną spirometrię w odstępie 3 miesięcy. Wynik to FEV1 126%, normy FEV1/FVC, 108,9% FEV1/FIVC, 106,8%, PEF 201,4%, TPEF zmierz. 0,05 IVC 115,6% przy pierwszym badaniu, a przy drugim po 3 miesiącach wyniki to FEV1 132,7%, FEV1/FVC 109,8%, FEV1/FIVC 99,9%, PEF 203,5%, TPEF 0.05%, IVC 115,6%  Zdjęcie RTG klatki prawidłowe. Pulmonolog nie znajduje przyczyny w układzie oddechowym i zasugerował wizytę u neurologa i kardiologa. Kardiolog wykonał EKG i USG serca - wyniki w normie. Neurolog skierował mnie na MRI głowy z podejrzeniem stwardnienia rozsianego. Wynik rezonansu nie wykazał żadnych nieprawidłowości, a diagnoza to nerwica. Dostałem na 2 miesiące lek zomiren, a teraz lek o nazwie tegretol cr 200 i dalej nie czuję poprawy. Wyniki lipidogramu i podstawowych badań krwi i elektrolitów w normie. Mam również dolegliwości bólowe kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym, ale tylko w pozycji stojacej przy wykonywaniu drobnych czynności np. myciu naczyń. Towarzyszy temu uczucie ściągania w mostku i klatce piersiowej. RTG kręgosłupa obydwu odcinków prawidłowe. Neurolog sugeruje, że duszność może pochodzić z układu pokarmowego. Proszę o interpretację i pomoc w diagnozie mojego przypadku.

Witam serdecznie!

Duszność jest objawem subiektywnym, który nie zawsze jest zauważalny przez lekarza podczas badania lekarskiego. Do oceny duszności i chorób układu oddechowego, które są najczęstszą przyczyną dolegliwości służą liczne badania diagnostyczne. Wszystkie zalecane zostały Panu wykonane.

W sytuacji, gdy wszystkie badania diagnostyczne są w normie należy zastanowić się nad podłożem psychogennym. W tym celu powinien zastanowić się Pan, w jakich momentach pojawiają się opisywane przez Pana dolegliwości. Jeśli duszność pojawia się w czasie lęku, stresu czy poddenerwowania należy skontaktować się z lekarzem psychiatrą. Nie podaje Pan, kto zaordynował Panu wspomniane leki i dlaczego w przeciągu 2 miesięcy leczenie zostało zmienione. Leki tego typu wykazują swoje działanie zwykle po kilku tygodniach ich stosowania. Leczenie zaburzeń lękowych powinno być monitorowane przez psychiatrę.

Pozdrawiam.