Przyczyny wysokiego ciśnienia

witam serdecznie:)Mam 30 lat,wzrost 173,waga 68,nie palę,puls ok 70 w spoczynku.Prosze o informacje w jakim czasie mozna sie nabawic nadcisnienia,czy przykladowo wyniki 130/85 moga za 3 miesiące wzrosnac do nadcisnienia wysokiego?Na przelomie jakiego czasu mozna nabawic sie nadcisnienia??

Lek. Krzysztof Szmyt

Wita, najczęściej nadciśnienie rozwija się latami, na podłożu siedzącego trybu życia, braku aktywności i złej diety, jednak istnieje wiele przyczyn, które mogą doprowadzić do bardzo szybkiego rozwoju nadciśnienia, jako wtórnego objawu innej choroby. Pozdrawiam,.

Aleksander Ropielewski

Jest to proces długotrwały i jednocześnie zróżnicowany osobniczo. Jeżeli nie ma uchwytnej przyczyny (np. choroba nerek) to do nadciśnienia dochodzi na przestrzeni wielu lat. W przypadku nadciśnienia o ustalonej etiologii ciśnienie może wzrosnąć w przeciągu dni i tygodni.