Przyczyny zgrzytania zębami

Od dziecka zgrzytam w nocy (mam 24 lata), niedawno mam na górnej dwójce koronę i dziś w nocy tak zgrzytałam, że obudziłam się z bólem tego zęba. Jakie są przyczyny takich zgrzytów i najważniejsze - jak mogę się z tego wyleczyć? Boję się o tę koronkę, żebym jej czasem nie złamała przez to zgrzytanie, bo dużo za to zapłaciłam.

Witam serdecznie,

Zgrzytanie zębami w trakcie snu określa się jako tzw. bruksizm, jest on zaliczany do parasomnii, czyli nieprawidłowych zjawisk występujących w czasie snu.

Bruksizm jest bezpośrednio spowodowany nadmiernym napięciem mięśni żwaczy. To zwiększone napięcie może wynikać z wielu przyczyn: należą tu np.  problemy związane ze zgryzem (wady zgryzu, stawów skroniowo-żuchwowych, jamy ustnej), czynniki natury psychologicznej (nadwrażliwość na stres, zaburzenia lękowe, cechy osobowości) oraz zaburzenia czynności bioelektrycznej mózgu.

Bruksizm może być przyczyną nawet znacznych uszkodzeń zębów (złamań, starcia powierzchni zębów).

W leczeniu ważne jest, aby - o ile to możliwe, ustalić przyczynę. W tym celu wskazane jest: badanie stomatologiczne z oceną zgryzu, badanie psychologiczne oraz diagnostyka w poradni leczenia zaburzeń snu. Leczenie stomatologiczne polega na założeniu np. szyn ograniczających ruchy żuchwy i chroniących zęby. Leczenie farmakologiczne może polegać na zastosowaniu środków zmniejszających napięcie mięśni i przeciwzapalnych. Jeśli stwierdza się przyczyny natury psychologicznej, wskazana jest psychoterapia.

Z pozdrowieniami

Witam. Przyczyną bruksizmu mogą być wady zgryzu, źle dopasowane plomby, mostki, protezy, korony albo ... żucie gumy. To nie wszystko uważa się, że zaciskanie zębów jest schorzeniem psychosomatycznym, podobnie jak np. choroba wrzodowa żołądka. A więc powodem bruksizmu, poza czynnikiem "zwarciowym" jest też czynnik " psychiczny" czyli po prostu długotrwały stres i silne napięcie. Dopiero współistnienie tych dwóch czynników oraz swoistej podatności tkankowej prowadzi do wystąpienia pełnych objawów schorzenia. Leczenie polega na wykonaniu specjalnej szyny relaksacyjnej przez stomatologa.

Niezbędna jest konsultacja w gabinecie i ocena jamy ustnej. Często przyczyną jest stres, który organizm próbuje w nocy rozładować - pojawia się zaciskanie mięśni i zgrzytanie zębami. Leczeniem z wyboru w takiej sytuacji jest szyna relaksacyjna stosowana na noc.