Przygotowanie do badania poziomu kreatyniny

Czytałem, że poziom kreatyniny we krwi może wzrastać po wysiłku fizycznym. Czy to prawda i jeśli tak, to jak długo taki efekt się utrzymuje? Innymi słowy: ile czasu powinno upłynąć między wysiłkiem fizycznym a pobraniem krwi, aby sztucznie nie zawyżyć wyniku? I drugie pytanie: czy do takiego badania należy się jakoś przygotować, np. być na czczo?

Lek. Bartosz Małek

Szanowny Panie,
Dzień przed badaniem nie powinno się wykonywać ciężkich wysiłków fizycznych. Nie trzeba być na czczo. Warto przyjść na badanie nawodnionym,np. 500 ml wody niegazowanej w czasie godziny przed badaniem.