Przygotowanie do laparoskopii pęcherzyka żółciowego

Dzień dobry. Przygotowuję się do laparoskopii pęcherzyka żółciowego. Chciałam zapytać czy przed operacją mogę poprosić o jednorazowe majtki, bo wiem że bedę całkowicie naga? Mam 19 lat i nigdy nie byłam w szpitalu. Strasznie się boję i krępuję. Nie mam zapalenia pęcherzyka ale obawiam się ewentualnego cięcia. Nie jestem otyła. Czy będę miała założony cewnik? Czy po operacji dostanę jakąś informację co jeść? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Joanna

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Proszę się nie obawiać. Podczas zabiegu raczej nie stosuje się jednorazowej bielizny, chodz zależy to najpewniej od ośrodka. Większość ciała podczas laparoskopi jest zakryta specjalnym chustami i serwetami tak że tylko konkretny region ( w tym przypadku okolice brzucha) są na wierzchu. Po operacji lekarz przedstawi Pani dalsze postępowanie tzn kiedy wstać, ruszać się, co jeść i kiedy. W wypadku laparoskopowej operacji wycięcia pęcherzyka żółciowego nie zawsze konieczne jest zakładanie cewnika. Niemniej, nawet jeżeli chirurg nie zdecyduje się na założenie cewnika od razu na początku zabiegu, może podjąć taką decyzję w trakcie lub po zakończeniu operacji. W większości przypadków cewnik zostanie usunięty w miarę szybko po zakończeniu zabiegu.

Tak, można przed operacją założyć sobie jednorazowe majtki, ale wcześniej o tym trzeba poinformować chirurga, który będzie Panią operował. Cewnika do pęcherza przed tego typu operacją nie zakłada się rutynowo. Oczywiście na pewno po operacji otrzyma Pani szczegółowe informacje co do diety.