Zapytaj lekarza

1 , 0 2 3 , 0 9 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Tran a promieniowanie

Promieniowanie radioaktywne może wpłynąć na powstanie nowotworów. Okazuje się jednak, że tran może hamować rozwój raka. Obejrzyj film i dowiedz się, więcej o zależności między tranem a promieniowaniem.

Witam serdecznie,

Przed badaniem scyntygraficznym tarczycy zaleca się POD NADZOREM LEKARZA PROWADZĄCEGO, odstawienie takich leków jak: - leki hamujące pracę tarczycy (Metizol, Thyrozol, Thiamazol) na okres 7 dni - leki wykrztuśne, suplementy diety, środki odkażające zawierające preparaty jodu na okres 1-2 tygodni - preparaty amiodaronu (Opacorden, Cordarone) na okres 3-6 miesięcy - po podaniu jodowych środków kontrastowych (w czasie tomografii komputerowej, koronarografii) badanie scyntygraficzne jest możliwe jest nie wcześniej niż po 4-6 tygodniach, w przypadku scyntygrafii jodowej tarczycy. Pacjent na badanie zgłasza się po lekkim śniadaniu, powinien zażyć leki stosowane z powodu chorób współistniejących.

Badanie scyntygraficzne tarczycy może być wykonane izotopem jodu lub technetu. Przebieg badania różni się nieco w zależności od stosowanego radioizotopu.

Scyntygrafia jodowa tarczycy przebiega: - w pierwszym dniu pacjent zgłasza się do Zakładu Medycyny Nuklearnej z dowodem osobistym, legitymacją ubezpieczeniową oraz skierowaniem z Poradni Specjalistycznej, które powinno zawierać opis problemu klinicznego oraz aktualny wynik badania USG tarczycy . W tym dniu otrzymuje kapsułkę zawierającą izotop, którą połyka popijając obficie wodą - w dniu następnym wykonane jest badanie scyntygraficzne – chory zasiada przed gammakamerą - urządzeniem dokonującym pomieru aktywności promieniowania. Badanie trwa około 5 minut.

Zaś scyntygrafia technetowa tarczycy przebiega: - scyntygrafia technetowa jest procedurą jednodniową realizowaną w trybie ambulatoryjnym: - pacjent zgłasza się do Zakładu Medycyny Nuklearnej z dowodem osobistym, legitymacją ubezpieczeniową oraz skierowaniem z Poradni Specjalistycznej, które powinno zawierać opis problemu klinicznego oraz wynik badania USG tarczycy, - w tym dniu otrzymuje dożylnie radiofarmaceutyk znakowany 99mTc i po 20 minutach wykonywane jest badanie scyntygraficzne – chory zasiada przed ekranem urządzenia dokonującego pomiaru aktywności promieniowania. Badanie trwa około 5 minut.

Pozdrawiam.

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy