Przygotowanie zęba do usunięcia

Przez 5 dni brałam Dalacin C pod przygotowanie zęba do usunięcia, by nie było stanu zapalnego. Po wzięciu drugiej tabletki zaczęło mnie piec podniebienie, zaraz przy górnych jedynkach, do tego doszło "mrowienie" w dolnych jedynkach. Okropny ból głowy, niskie ciśnienie, nudności, ból w żołądku i brak apetytu. Dentysta polecił przestać brać ten lek. Co to może być? Czy skutki jednego antybiotyku można leczyć innym?

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

opisane objawy odpowiadają raczej pozajelitowej drodze podania leku w dużej dawce - najwyraźniej już kiedyś miała pani styczność z klindamycyną - słusznie postąpił lekarz odstawiając lek i zmieniając go na inny - wymiana antybiotyku na inny nie ma na celu leczenia objawów ubocznych po pierwszym leku lecz kontynuację przygotowania do ekstrakcji - proszę jednak zgłosić się do lekarza rodzinnego
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Witam
Opisane objawy mogą być objawem gorszej tolerancji danego leku- na niektóre składniki bywamy uczuleni, niektóre powodują nadwrażliwość. Gdy pojawiają się takie objawy, odstawiamy dany antybiotyk i wprowadzamy inny o innym składzie. Stan zapalny nadal jest i czymś musimy go zlikwidować. Zatem drugi antybiotyk nie leczy skutków pierwszego a jedynie zastępuje go w walce z procesem zapalnym.