Przyjęcie szczepionek przed wyjazdem do Azji a ciąża

30-letnia kobieta, nie wiedząc, że jest w (pierwszej) ciąży przyjęła szczepionki przed planowaną podróżą do Azji (Wietnam, Kambodża, Chiny). Były to zastrzyki na żółtaczkę typu A, tężec, polio, tyfus. Przed nią jeszcze tabletki przeciw malarii. Jaki wpływ na ciążę (rozwój płodu) mają powyższe zabiegi? Będę wdzięczna za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia.

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Podane szczepionki są szczepionkami nieżywymi i raczej nie ma zagrożenia dla dziecka. Leki stosowane jako profilaktyka malarii mogą mieć wpływ na dziecko i proponuję skonsultować się z lekarzem medycyny podróży w celu oceny, czy przepisane leki mogą być stosowane u kobiet w ciąży (niektóre z nich nie powinny być, np. Doksycyklina). Proponuję również ocenić, jak duże jest ryzyko malarii w terenach, do których pacjentka leci oraz ocenić czy konieczna jest profilaktyka p/malarii.