Przyjęcie tabletki antykoncepcyjnej Yaz w 5. dobie cyklu a ryzyko ciąży

Brałam tabletki antykoncepcyjne Yaz przez 3 lata, jednak ostatnio miałam dwa miesiące przerwy. 8 dni temu zażyłam pierwszą tabletkę yazu i była wtedy 5 doba cyklu( okres dostałam w środę około 17, tabletkę wzięłam w poniedziałek wieczorem). Czy tabletki działają czy wzięłam je za późno i czy jest jakiekolwiek(duże) prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, jeśli przed wytryskiem partner ze mnie wychodzi? Z góry dziękuję

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W przypadku rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej w 5 dniu cyklu należy zastosować dodatkowe zabezpieczenie przez okres 7 dni. W opisanej sytuacji istnieje zwiększone ryzyko ciąży. W celu weryfikacji ciąży proszę wykonać test po 14 dniach od ostatniego stosunku. W razie wątpliwości konieczna będzie wizyta u specjalisty ginekologa.