Przyjęcie tabletki po biegunce

Pisałam już do Pani w związku z biegunką ok. 20 min po przyjęciu tabletki. Postanowiłam więc wziąć jednak drugą tabletkę, na wszelki wypadek. Nie wystąpiły już później żadne wymioty ani biegunka, czułam się dobrze, następną tabletkę przyjęłam już zgodnie z przyjętą przeze mnie porą. Czy skuteczność antykoncepcyjna została zachowana? Czy muszę przyjmować 21 tabletkę, czy mogę przyjąć tylko 20 tabletek z blistra?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie doradzałam Pani połknięcia tej tabletki, bo gdyby poprzednia jednak wchłonęła się w przewodzie pokarmowym (a było to wysoce prawdopodobne), to dodatkowa pigułka mogłaby wywołać działania niepożądane - np. wymioty, biegunki... Jeśli jednak nic takiego nie nastąpiło, a dodatkowa pigułka zażyta była z opóźnieniem krótszym niż 12 godzin, to skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana, i nie musi Pani dodatkowo się zabezpieczać. Proszę przyjąć 20 tabletek z blistra i następnie zrobić 7 dni przerwy. Proszę pamiętać, że od teraz będzie Pani rozpoczynać opakowanie w inny dzień tygodnia niż zazwyczaj (np. nie we wtorek, a w poniedziałek, czyli dzień wcześniej).

Pozdrawiam!