Przyjęłam zapomnianą tabletkę po 14 godzinach - czy ich skuteczność jest zachowana?

Wiem, że temat był wałkowany zapewne wielokrotnie, wiem, że są ulotki itd., ale wolę się upewnić, co by mieć czyste sumienie. Biorę właśnie 8 opakowanie tabletek antykoncepcyjnych (2 pierwsze to Y***, kolejne to N****). Po raz pierwszy zdarzyło mi się rażąco zaniedbać przyjęcie pigułki. Zazwyczaj biorę o 21, jednakże 31 stycznia (poniedziałek) zapomniałam, wzięłam następnego dnia o 11 , czyli 14 godzin od planowanej pory przyjęcia. Następne brałam normalnie. Od tego czasu występowały drobne krwawienia, które przerodziły się w intensywne , jak podczas odstawienia, z nabrzmiałymi piersiami i pobolewaniem podbrzusza. Do dziś to trwa, jednak już w zmniejszonej formie. Jednak brałam konsekwentnie dalej, nie wiem, czy dobrze robiłam. Jutro mam przyjąć ostatnią tabletkę z blistra. Pytania: Czy ochrona przed ciążą była zapewniona? (Uważałam, jednakże wolę się upewnić, czy tabletki też działały) Co teraz robić? Łączyć opakowania? Czy wszystko jest w porządku?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Niestety nie napisała Pani w którym tygodniu stosowania tabletek zapomniała Pani pigułki. Ma to niezwykle ważne znaczenie i umożliwia wdrożenie odpowiedniego postępowania, tak by zachować skuteczność antykoncepcji.
Istnieją trzy możliwe scenariusze:
- 1 tabletka zapomniana w pierwszym tygodniu stosowania - należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę (nawet jeżeli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie) a kolejne tak jak zazwyczaj. Przez następne 7 dni należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji (metoda
barierowa). Istnieje możliwość zajścia w ciążę w przypadku stosunków płciowych w tygodniu poprzedzającym zapomnienie tabletki.
- 1 tabletka zapomniana w drugim tygodniu stosowania - należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę (nawet jeżeli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie) a kolejne tak jak zazwyczaj. Skuteczność antykoncepcji jest zachowana i nie ma potrzeby stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych.
- 1 tabletka zapomniana w trzecim tygodniu stosowania - istnieją dwie możliwości bez potrzeby stosowania dodatkowej metody antykoncepcyjnej: należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę (nawet jeżeli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie) a kolejne tak jak zazwyczaj. Po przyjęciu ostatniej tabletki z opakowania, następnego dnia należy rozpocząć przyjmowanie tabletek z nowego opakowania nie robiąc przerwy. Krwawienie miesiączkowe może wystąpić dopiero po zakończeniu przyjmowania tabletek z drugiego opakowania. Można także zaprzestać przyjmowania pozostałych tabletek z opakowania, zrobić 7 dniową lub krótszą przerwę i rozpocząć przyjmowanie tabletek z następnego opakowania.