Przyjmowanie antybiotyków przez kobietę w 11 tygodniu ciąży

Dzien Dobry Pani/Panie Doktorze, jestem w 11 tygodniu ciazy i mam angine ropna od trzech dni. Jestem tez uczulona na peniciline i nie moge jej brac. Jaki antybiotyk powinnam brac, ktory jest bezpieczny dla plodu?? Lekarz prowadzacy zapisal mi tylko tantum verde ale nie pomaga bo czopy rone sie powiekszyly. Co do antybiotyku to doktor nie jest pewny. Bardzo prosze o porade i pomoc!
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W czasie ciąży większość antybiotyków jest przeciwwskazane. Zaleca się w zasadzie penicyliny i ich pochodne. W tym momencie jednak decyzja nie jest łatwa ze względu na zgłaszane uczulenie. Uważa się, że antybiotyki z grupy efalosporyn i niektóre makrolidy mogą być bezpiecznie stosowane w ciąży